fot. PAP/EPA

Sprzedawcy energii chcą podwyższenia taryf

Wszyscy sprzedawcy energii złożyli w Urzędzie Regulacji Energetyki  wnioski o zmianę taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Enea, Energa, PGE oraz Tauron oczekują zmiany taryf na obrót energią elektryczną. Ma to związek z ostatnimi zmianami w systemie wsparcia dla Kogeneracji. URE nie podaje, o jaki wzrost cen wnioskują spółki, ani przez jaki okres miałyby obowiązywać nowe taryfy.

Wnioski wpłynęły i będą analizowane – powiedziała Agnieszka Głośniewska, rzecznik URE.

– Do urzędu wpłynęły wnioski od wszystkich największych przedsiębiorstw obrotu, od sprzedawców tzw. „z urzędu”. Są to wnioski od przedsiębiorstw PGE, Tauron, Enea i Energa. Przedsiębiorstwa te wnoszą o podwyżki cen energii elektrycznej. Przystępujemy teraz do analizy tych wniosków- dopiero wtedy będzie można powiedzieć jak zakończą się postępowania administracyjne. Są to bardzo różne względy, trzeba by się w to zagłębić w te wnioski, które dopiero co otrzymaliśmy. Przedsiębiorstwa w każdym momencie – jeżeli stwierdzą, że zmieniły się okoliczności prowadzenia ich działalność – mają prawo zwrócić się do URE z wnioskiem o zmianę, korektę obowiązujących taryf i my za każdym razem takie wnioski rozpatrujemy – mówiła Agnieszka Głośniewska.

Regulator zatwierdził na 2014 r. taryfy na sprzedaż energii ze spadkiem cen na rachunku w gospodarstwie domowym średnio o 2,5 proc.

W połowie lutego wiceprezes URE poinformował, że nie widzi powodu do zmian taryf zarówno dotyczących gazu, jak i energii elektrycznej na bieżący rok.

RIRM

drukuj