By Sylwester Braun - Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4002882

TK zbada konstytucyjność przepisów w sprawach o odszkodowania z tytułu m.in. zbrodni wojennych

Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z konstytucją przepisów w sprawach o odszkodowania z tytułu m.in. zbrodni wojennych. Wniosek złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. 

Podczas II wojny światowej wielu Polaków od Niemców doznało poważnych obrażeń, szczególnie fizycznych.  Są oni ofiarami zbrodni wojennych, zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości. Mimo tego przed sądami nie mogą domagać się sprawiedliwości.

Nie mogą do sądów polskich, ale też do żadnych innych sądów w Niemczech ani na świecie składać pozwów odszkodowawczych, wynikających z faktu zbrodni niemieckich popełnionych na ziemiach polskich – podkreślił poseł Zjednoczonej Prawicy Arkadiusz Mularczyk.

Dlatego grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego złożyła wniosek.

– Celem tego wniosku jest stwierdzenie, czy w świetle Konstytucji jest to dopuszczalne, że obywatele polscy nie mają prawa do sądu w państwie polskim – wyjaśnił Arkadiusz Mularczyk.

Jeśli Trybunał Konstytucyjny przychyli się do wniosku, otworzy to Polakom możliwość domagania się przed sądami prawa do odszkodowań z tytułu zbrodni wojennych, popełnionych w Polsce przez państwo niemieckie. Wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego trafił już w minionej kadencji Sejmu. Z uwagi jednak na zasadę dyskontynuacji prac nad wnioskami złożonymi przez grupę posłów lub senatorów, postępowanie zostało umorzone.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl