By unknown-anonymous - "Światowid" 1927, see also http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/88095/84f499696536d31cef5184c616819b14/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34245969

Rok Aleksandra Ładosia

Sejm uchwalił rok 2021 rokiem Aleksandra Ładosia. Polityk, dyplomata i publicysta w czasie II wojny światowej zorganizował jedną z największych w Europie akcji ratowania Żydów.

Od 1940 roku Aleksander Ładoś objął funkcję polskiego ambasadora w Szwajcarii. To ułatwiło mu przeprowadzenie akcji ratowania Żydów, głównie z Polski, którym groziła śmierć. W Bernie razem ze swoimi współpracownikami wystawiał fałszywe paszporty i poświadczenia obywatelstwa państw Ameryki Południowej. Dzięki temu Żydzi mogli uciec przed niemieckim terrorem.

Działania grupy Aleksandra Ładosia opisują m.in. dokumenty, które znajdują się w Archiwum Akt Nowych – mówi jego dyrektor Mariusz Olczak.

– W tej grupie dokumentów mamy m.in. dokumenty konsulatu w Bernie i konsulatu w Stambule. Pokazują one aktywność naszych urzędników dyplomatycznych – poinformował Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.

To fragment tajnego pisma Aleksandra Ładosia, w którym opisywał trudności związane z fałszowaniem dokumentów.

„Sprawa uzyskiwania paszportów krajów Ameryki Południowej dla Żydów polskich, celem ratowania ich przed kierowaniem do tzw. obozów zagłady była istotnie (…) aktualną.  Wiele osób zostało w ten sposób ocalonych i skierowanych do obozów internowania dla cudzoziemców” – czytamy na stronie Archiwum Akt Nowych.

Grupa Aleksandra Ładosia uratowała m.in. Yosefa Burga, jednego z ojców założycieli państwa Izrael i późniejszego ministra.

Polskim dyplomatom udało się uratować łącznie 10 tys. osób pochodzenia żydowskiego.

– Był to więc prawdziwy cud, że cała nasza rodzina przeżyła – powiedziała Marion Ein Lewin, ocalona dzięki paszportom grupy Aleksandra Ładosia.

Była to jedna z największych dyplomatycznych akcji ratowania Żydów w czasie zagłady. Przypominał o tym prezydent Andrzej Duda w 2018 roku w Szwajcarii.

– Polscy dyplomaci w poczuciu pełnej odpowiedzialności realizowali misję państwową. Początkowo dążąc do uratowania jak największej liczby polskich obywateli, później paszporty szły do Żydów pochodzących z innych państw – mówił Andrzej Duda, prezydent RP.

W tym roku mija 130. rocznica urodzin Aleksandra Ładosia. Dlatego Sejm wyszedł z inicjatywą ogłoszenia roku 2021 rokiem tego wyjątkowego dyplomaty. Trzeba przypominać historię wielkich bohaterów, szczególnie w obliczu kłamstw na temat Polaków i zmniejszania odpowiedzialności Niemiec za zbrodnie II wojny światowej.

– Mimo tego, że Polacy nie zaangażowali się w żadne działania po stronie Niemców na ziemiach polskich, to jednak są różnego rodzaju informacje mające wskazywać, jakoby Polacy współpracowali, brali udział w tym Holokauście. Oczywiście jest to próba podzielenia się odpowiedzialnością ze strony państwa niemieckiego – wyjaśnił dr Robert Derewenda, historyk.

Dlatego ważne jest przypominanie historii Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Takich, nieznanych często bohaterów, upamiętnia Kaplica Pamięci oraz Park Pamięci Narodowej w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

 

TV Trwam News

drukuj