fot. PAP/EPA

Prezydent Ukrainy: II wojna światowa była najstraszniejszą w historii ludzkości

II wojna światowa była najstraszniejszą w historii ludzkości, a nazizm był absolutnym złem – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę, kiedy na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania. Zełenski wraz z ambasadorami krajów G7 i UE udał się do Donbasu.

Wołodymyr Zełenski podkreślił w mediach społecznościowych, że nigdy nie można zapomnieć o tym, że nazizm był absolutnym złem.

„Każdy, kto próbuje to usprawiedliwiać, zasługuje tylko na potępienie” – dodał.

„Nigdy nie można zapomnieć, że Ukraińcy walczyli razem z dziesiątkami narodów przeciwko nazizmowi. Razem z Rosjanami, Polakami, Białorusinami, Żydami, Gruzinami, Ormianami, Brytyjczykami, Amerykanami, Francuzami i wieloma innymi (narodami). I na pewno nie po to, by wojna odbierała życie naszych ludzi 76 lat później” – napisał Zełenski.

Podkreślił, że II wojna światowa „była najstraszniejszą w historii ludzkości”.

„Dlatego utworzono międzynarodowe instytucje i (przyjęto) zasady mające wspierać światowy pokój. Ich poszanowanie to obowiązek wszystkich ludzi, a szczególnie tych rządzących państwami i innych polityków” – kontynuował.

„Pamiętamy. Zwyciężamy. Cenimy życie. Wieczna pamięć poległym w II wojnie światowej. Nigdy więcej!” – zaapelował.

Biuro prezydenta podało, że w sobotę Zełenski udał się do obwodu ługańskiego w Donbasie wraz z ambasadorami krajów G7 i UE. Na miejscu uczczono pamięć poległych w II wojnie światowej.

Od 2015 roku Ukraina obchodzi zakończenie II wojny światowej 8 maja; jest to Dzień Pamięci i Pojednania. Wcześniej zakończenie wojny świętowano tu 9 maja, tak jak w Rosji.

Data ta pozostaje jednak na Ukrainie świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. W związku z tym, że w tym roku 9 maja przypada w niedzielę, dniem wolnym od pracy będzie poniedziałek.

Według niedawnego badania Centrum Razumkowa i fundacji Demokratyczne Inicjatywy 41 proc. Ukraińców uważa, że obchodzone powinny być oba te święta: 8 maja i 9 maja.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl