fot. PAP/Paweł Supernak

TK nie odroczył rozprawy ws. wyboru przez PO sędziów Trybunału

Trybunał Konstytucyjny nie odroczył rozprawy w sprawie konstytucyjności ustawy z czerwca tego roku, na mocy której Platforma Obywatelska wybrała pięciu sędziów Trybunału. Wcześniej z takim wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego zwrócił się Sejm.

Pierwotnie czerwcową ustawę zaskarżyło PiS, kwestionując wybór sędziów, ale potem wycofało skargę. Ponowili ją posłowie PO i PSL, a przyłączył się do niej Rzecznik Praw Obywatelskich.

Poseł Marek Ast, przedstawiciel Sejmu w Trybunale, zastrzegł, że parlament nie zdążył przygotować stanowiska w tej sprawie ze względu na szybkie zwołanie  rozprawy.

– Logika nakazywałaby poprzeć zawarte w skardze konstytucyjnej postulaty, ale oczywiście Sejm stanowiska nie zajął. Stąd też był wniosek o odroczenie tej rozprawy, stworzenie dla Trybunału bardziej komfortowej sytuacji. Dzisiaj – po wczorajszym wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego – wbrew temu, co pan poseł wnioskodawca powiedział na sali, wbrew wyborowi, który odbył się zgodnie z prawem, zgodnie z regulaminem Sejmu, podważanie legalności działań Sejmu w tym kontekście jest absolutnie nieuzasadnione – podkreślił poseł Marek Ast.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości unieważnili uchwały PO o wyborze sędziów i wybrali pięciu nowych członków Trybunału.

Dziś prezydent Andrzej Duda odebrał ślubowanie od czterech z nich – Henryka  Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego. Za tydzień ślubowanie złoży Julia Przyłębska.

Przed Trybunałem trwa manifestacja poparcia i przeciwników dla działania Prawa i Sprawiedliwości i prezydenta w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

RIRM

drukuj