fot. PAP/Tomasz Gzell

TK nadal bada skargi ws. ustawy o SKOK-ach

Trybunał Konstytucyjny będzie dziś kontynuował rozpatrywanie skarg dotyczących ustawy o SKOKach. Swoje zażalenia złożyli prezydent Bronisław Komorowski, oraz parlamentarzyści PiS.

Przedstawiciel prezydenta mówił wczoraj przed Trybunałem, że zapisane w ustawie o SKOK-ach kompetencje KNF mają charakter uznaniowy, arbitralny i niepodlegający kontroli sądowej.

Parlamentarzyści PiS-u argumentowali z kolei, że zaskarżone artykuły noweli ustawy o SKOK-ach ograniczają swobodę działań, zasadę równości, ochrony własności oraz wolności zrzeszania się.

Kontrowersje, które budzi ta ustawa, są efektem tego, w jaki sposób była przygotowywana i w jakim celu – podkreślił Janusz Szewczak główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK.

– Wyrazem tego może być zakwestionowanie przez Trybunał jakiś konkretnych zapisów tej ustawy, co do których liczba zastrzeżeń jest ogromna – nawet 80 – 100 zastrzeżeń. To pokazuje, jak niechlujnie są przygotowywane te ustawy w Polsce za rządów Platformy i pani premier Kopacz i pana premiera Tuska. Ta ustawa, przygotowywana „na kolanach”, niechlujnie, tendencyjnie, nieprofesjonalnie, miała po prostu na celu zaszkodzić SKOK-om – zaznaczył Janusz Szewczak.

Do TK trafiły w sumie cztery wnioski o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą ustawy o SKOK-ach z 2009 roku oraz jej nowelizacji z 2013 roku. Oprócz prezydenta złożyły je dwie grupy posłów PiS-u, a także senatorowie tego klubu.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj