fot. pixabay.com

Teksas zwiększa prawną ochronę nienarodzonych dzieci

Stan Teksas wprowadza zakaz tzw. aborcji po wykryciu bicia serca dziecka. Choć przepisy pomogą w ochronie życia, nadal nie gwarantują jego pełnej ochrony od chwili poczęcia.

Do tej pory prawo Teksasu zakazywało zabicia dziecka poczętego po 20. tygodniu ciąży. Wykluczało z tej reguły kobiety z chorobami zagrażającymi życiu ich lub dziecka, a także przypadki, w których stwierdzono ciężkie wady. Obecnie przyjęta ustawa ma zawęzić możliwość przeprowadzenia tzw. aborcji do około sześciu tygodni.

– Życie każdego nienarodzonego dziecka z bijącym sercem zostanie uratowane przed spustoszeniami wynikającymi z aborcji – poinformował gubernator Teksasu Greg Abbott.

Nadal nie można tu mówić o pełnej ochronie życia poczętego. Nowe prawo daje możliwość pozwania placówki zajmującej się zabijaniem nienarodzonych dzieci i domagania się odszkodowania. Oskarżyć będzie można też lekarzy, pielęgniarki, matkę oraz wszystkie osoby, które miały związek z tzw. aborcją.

– Jest szansa, żeby pewien trend został odwrócony – wskazał Marcin Jakóbczyk, prawnik, działacz pro-life.

W poniedziałek bowiem Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przystał na rozpatrzenie sprawy z Missisipi, czemu sprzeciwiały się ośrodki aborcyjne. Orzeczenie sądu może odwrócić promującą cywilizację śmierci decyzję Sądu Najwyższego z 1973 roku w sprawie „Roe kontra Wade”. Wówczas zezwolono na legalizację tzw. aborcji do około 24. tygodnia ciąży we wszystkich stanach. [czytaj więcej]

– Mam nadzieję, że sędziowie mają naprawdę poważne zamiary, aby spróbować naprawić część szkód  wyrządzonych od czasu „Roe kontra Wade” w orzeczeniach ws.  tzw. aborcji – mówił  Eric Scheidler, dyrektor wykonawczy Pro-Life Action League.

Szansa na zwiększenie ochrony ludzkiego życia jest teraz bardzo duża. Większość w Sądzie Najwyższym stanowią sędziwie o poglądach pro-life.

– Wydaje mi się, że wyrok, który zapadnie, będzie dużym krokiem w kierunku zwiększania tejże ochrony, bo to uniemożliwi liberalizację prawa aborcyjnego także w innych stanach. Być może inne stany ośmielą się, żeby pójść w stronę ochrony życia ludzkiego – ocenił Marcin Jakóbczyk.

To bardzo potrzebny wyrok. W Stanach Zjednoczonych dochodziło dotąd do nagminnych przypadków zabijania dzieci poczętych nawet w bardzo zaawansowanej ciąży.

– Dochodzi do tego niekiedy w 30. tygodniu i później, kiedy dziecko zdolne jest samodzielnie przeżyć poza organizmem matki. To jest żywy człowiek. Uważam za słuszne ograniczające to sądowe decyzje – podkreślił dr Henryk Cioczek, specjalista chorób wewnętrznych w Nowym Jorku.

Kluczowe dla ochrony życia w Stanach Zjednoczonych orzeczenie powinno zapaść do czerwca 2022 roku.

 

TV Trwam News

drukuj