fot. https://twitter.com/TauronPE

Tauron Ciepło w dwa lata zamierza rozbudować sieć i zwiększyć moc o 110 megawatów

W ciągu najbliższych dwóch lat sieć ciepłownicza spółki [Tauron Ciepło] zostanie rozbudowana poprzez przyłączenie do niej nowych odbiorców, zamawiających ok. 110 megawatów mocy cieplej – wynika z informacji tego największego dostawcy ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

„Przyłączenia w ramach likwidacji indywidualnych pieców węglowych stanowią już teraz około 20 proc. zaplanowanych przyłączeń. Pozostałe to nowe inwestycje, głównie mieszkaniowe” – poinformował Tauron w poniedziałek.

W planach spółki na najbliższe lata jest przyłączenie do sieci ciepłowniczej nawet 25 tys. mieszkań w aglomeracji.

W ub. roku Tauron Ciepło przyłączył do sieci odbiorców zamawiających w sumie 43 megawaty mocy cieplnej. To m.in. nowe obiekty w Katowicach: kompleks biurowy u zbiegu ulic Dąbrówki i Mickiewicza, domy mieszkalne przy ul. Raciborskiej i osiedle przy ul. Baildona.

Oprócz przyłączania do sieci nowych budynków, w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji na lata 2022-2023, zakontraktowano już wymianę ogrzewania na ciepło sieciowe w 233 budynkach, głównie w Katowicach, Świętochłowicach i Czeladzi.

Tauron Ciepło jest największym dostawcą ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej i jedną z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. Do firmy należą zakłady w Katowicach, Tychach i Bielsku-Białej oraz tzw. Obszar Ciepłowni Lokalnych. Łączna zainstalowana moc cieplna tych zakładów, pochodząca w większości ze źródeł kogeneracyjnych, sięga blisko 1,2 tys. MW, zaś całkowita wartość zamówionej mocy przekracza 2,1 tys. MW.

Spółka ma ok. 1000 km sieci ciepłowniczych i dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli ok. 800 tys. mieszkańców. Tauron Ciepło obsługuje łącznie prawie 4000 spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, w sezonie ogrzewając blisko 9000 budynków w aglomeracji.

W grudniu ub. roku Grupa Tauron ogłosiła, że zamierza zachować swoje aktywa ciepłownicze skupione w spółce Tauron Ciepło. Stopniowo elektrociepłownie węglowe mają być przestawiane na gaz, a docelowo także wodór.

Od czerwca 2020 roku Tauron prowadził rozmowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem na temat sprzedaży gazowej spółce firmy Tauron Ciepło. Gdy w końcu stycznia ub. roku PGNiG odstąpiło od tych rozmów, Tauron zapowiedział, że zamierza szukać dla segmentu ciepłowniczego „optymalnego modelu funkcjonowania”. Efektem analiz jest ogłoszona w grudniu rekomendacja dotycząca pozostawienia spółki ciepłowniczej w Grupie Tauron.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl