fot. Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19026

Tajwan: jedna ofiara śmiertelna i ponad 300 rannych po przejściu tajfunu Koinu

Potężny tajfun Koinu przeszedł w czwartek nad południową częścią Tajwanu powodując śmierć jednej osoby i obrażenia u 304. W związku z żywiołem w wielu miastach ogłoszono dzień wolny od pracy i zajęć szkolnych. Służby meteorologiczne odnotowały najsilniejsze w historii kraju podmuchy wiatru wiejącego z prędkością 342,72 km/godz. na południowo-wschodniej wyspie Orchid.

Koinu dotarł we wczesnych godzinach rannych na przylądek Eluanbi, najbardziej wysunięty na południe kraniec Tajwanu.

Tajwańska straż pożarna poinformowała o śmierci jednej osoby uderzonej przez odłamki szkła w centrum miasta Taichung na zachodzie oraz 304 rannych, większość z nich w miastach wzdłuż zachodniego wybrzeża, w tym Taichung, Tainan i Kaohsiung. Silny wiatr uszkodził budynki i linie elektryczne, pozbawiając prądu ponad 200 tys. gospodarstw domowych.

Najwięcej szkód odnotowano na wyspie Orchid leżącej na południowy wschód od wybrzeży miasta Taitung na Pacyfiku, gdzie mieszka około 5 tys. osób. Na zdjęciach w mediach społecznościowych widać samochody zdmuchnięte z dróg i łodzie rybackie zatopione w porcie.

„Porywy wiatru o prędkości do 95,2 metrów na sekundę (342,72 km/godz.) zostały odnotowane na wyspie Orchid zeszłej nocy, co stanowi nowy rekord prędkości dla Tajwanu” – przekazała Huang Chia-mei, szefowa agencji meteorologicznej w stacji Taitung.

Wiatr stały wiał z maksymalną prędkością 198,7 km/godz. w środę wieczorem, co jest również najwyższą wartością odnotowaną w pomiarach prowadzonych od 1897 roku.

Jak dodała Huang Chia-mei, urządzenie do pomiaru prędkości wiatru uległo uszkodzeniu.

Najbardziej ulewne deszcze spadły w górzystych i słabo zaludnionych częściach powiatu Pingtung na południu oraz w powiatach Taitung i Hualien na wschodnim wybrzeżu wyspy Tajwan, ale tajfun dotknął również główne południowe miasto portowe Kaohsiung.

W większości miejscowości na Tajwanie ogłoszono czwartek dniem wolnym od pracy i szkoły. Stolica kraju, Tajpej, gdzie mieści się siedziba giełdy i rynków finansowych, nie znalazła się pod wpływem tajfunu i życie toczy się w niej normalnie.

Krajowe linie lotnicze odwołały większość lotów zaplanowanych na czwartek, odwołano też 45 lotów międzynarodowych, a operatorzy promów wstrzymali połączenia między wyspami. Jak poinformowało ministerstwo transportu, pociągi dużych szybkości kursują normalnie.

Tajwan znajduje się w regionie aktywnym pod względem burz tropikalnych, które wstępują zwykle w okresie od maja do listopada, ale tajfun Koinu, co oznacza po japońsku „szczeniak”, jest dopiero drugim tajfunem, który dotarł na ląd w ciągu ostatnich czterech lat. Pierwszym z nich był tegoroczny tajfun Haihui, który na początku września uderzył w wyspę, raniąc dziesiątki osób i zmuszając prawie 8 tys. mieszkańców do ewakuacji.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl