fot. PAP/EPA

Trwają manewry Chin w pobliżu Tajwanu

Nie ustają napięcia pomiędzy Chinami a Tajwanem. Pekin cały czas prowadzi manewry wojskowe wokół tajwańskich mórz i strefy powietrznej.

Pekin uważa demokratycznie rządzony Tajwan za część swojego terytorium. W Cieśnienie Tajwańskiej dochodzi do napięć. Sytuację zaostrzyła ubiegłotygodniowa wizyta Nancy Pelosi, spikera amerykańskiej Izby Reprezentantów. Wizyta, na którą Pekin się nie zgodził. W odwecie za to od  4 sierpnia chińska armia prowadzi bezprecedensowe ćwiczenia wokół Tajwanu.

„W obliczu zastraszania militarnego stworzonego przez Chiny, Tajwan nie wystraszy się ani nie wycofa, a będzie bardziej stanowczo bronił swojej suwerenności, bezpieczeństwa narodowego oraz wolnego i demokratycznego stylu życia” – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu.

Ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan początkowo miały potrwać do niedzieli. Wczoraj chińska armia poinformowała o kontynuacji manewrów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie potępia decyzję Chin o przedłużeniu ćwiczeń wojskowych. Chińska prowokacja i agresja podważyły status quo w Cieśninie Tajwańskiej i wzmocniły napięcia w regionie” – wyjaśniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu.

W przestrzeni medialnej pojawiają się spekulacje, że Chiny w ciągu najbliższych dwóch lat będą militarnie próbowały przejąć Tajwan. W ocenie Pentagonu ten scenariusz się nie zrealizuje.

– Ważne jest dla nas, by Pekin rozumiał, że nasze siły w regionie będą kontynuować operacje, loty i rejsy gdziekolwiek pozwalają na to wody międzynarodowe. To dotyczy również Cieśniny Tajwańskiej. Myślę, że powinniście spodziewać się, że będziemy w dalszym ciągu prowadzić operacje w obronie swobody żeglugi przez Cieśninę Tajwańską i w innych miejscach regionu, tak jak robiliśmy to w przeszłości – podkreślił Colin Kahl, podsekretarz obrony USA ds. politycznych.

Jak poinformował podsekretarz obrony USA ds. politycznych, w nadchodzących tygodniach armia amerykańska przeprowadzi przejścia przez Cieśninę Tajwańską. Tymczasem ćwiczenia obronne na swoim terytorium symulujące odparcie chińskiej inwazji prowadzi armia tajwańska. Rząd w Tajpej podkreśla jednak, że były one zaplanowane już wcześniej i nie są odpowiedzią na manewry chińskie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl