Ta śmierć musi niepokoić

Wypowiedź dla Radia Maryja posła Antoniego Macierewicza, przewodniczącego zespołu ds. wyjaśniania katastrofy smoleńskiej.

Dotarła do nas wiadomość o tragicznej śmierci chorążego Remigiusza Musia. Miała miejsce z soboty na niedzielę w jego własnym domu. Wszystkie okoliczności nie zostały jeszcze wyjaśnione, ale to musi budzić olbrzymi niepokój.


Pobierz Pobierz

Tragiczna śmierć dzielnego, dobrego, wspaniałego żołnierza, pilota, technika pokładowego, a równocześnie świadka tego, jak wieża kontrolna przekazywała komendę, rozkaz majorowi Protasiukowi, by zszedł do 50-ciu metrów.

To jest świadectwo Remigiusza Musia, on to słyszał, on o tym świadczył, był świadkiem mogącym potwierdzić świadome wprowadzanie w pułapkę ze strony wieży kontrolnej, ze strony rosyjskiej, a polskiej załogi Tu-154.

On także słyszał dwie eksplozje w powietrzu, które rozerwały samolot. Jako żołnierz miał świadomość tego, jaka jest różnica między eksplozjami, dźwiękami jakie miały tam miejsce. W związku z tym jego świadectwo jest bardzo  ważne.

W tej sytuacji ogarnia nas przerażenie, gdy bezsilnie patrzymy, jak giną poszczególni świadkowie katastrofy smoleńskiej. Mówi się nam, że to są samobójstwa, zrzuca się odpowiedzialność na tych ludzi.

Ta gigantyczna presja, która jest wywierana na żołnierzy 36 pułku, te obmowy, brutalne ataki. To wszystko musi się kłaść cieniem olbrzymiej presji psychicznej na tych ludziach. Jednak próba zrzucenia na nich ciężaru odpowiedzialności, że sami odbierają sobie życie – to jest coś obrzydliwego.

Prokurator  od razu orzeka po tragicznym wypadku, że tu nie ma śladu działań osób trzecich, a więc w istocie próba nakierowania sugestii, że właśnie mieliśmy do czynienia z samobójstwem. Po kilkunastu minutach oględzin miejsca zdarzenia, przed sekcją zwłok. To rzecz skrajnie nieodpowiedzialna.

Po pierwsze Prokurator Generalny musi wziąć bezpośrednią odpowiedzialność za to śledztwo. Odsunąć prokuratorów, którzy nieprofesjonalnie się zachowują.

Pan premier Donald Tusk natychmiast musi doprowadzić do umiędzynarodowienia tego śledztwa smoleńskiego. Zwrócić się do USA , do NATO o pomoc, o przysłanie ekspertów międzynarodowych. Widać, że mamy do czynienia ze zbrodnią, która zatacza coraz szerszy krąg. Grozi poszczególnym świadkom i grozi matactwem w tej całej sprawie. Najwyższy czas, by władze się obudziły i nie ukrywały rzeczywistego charakteru sprawy smoleńskiej.

Chciałbym też przekazać rodzinie pana chorążego Musia najwyższe wyrazy współczucia oraz, aby byli pewni, że będziemy starali się zrobić wszystko, by okoliczności śmierci tego zdolnego żołnierza zostały do końca wyjaśnione, a pamięć o nim pozostała taka ,jak się należy żołnierzowi Rzeczpospolitej.

Wypowiedź pos. Antoniego Macierewicza dla Radia Maryja

RIRM

drukuj