fot. pixabay.com

T. Obszański w Radiu Maryja: Zboża jest dużo, chociaż rolnicy niechętnie w tym momencie je sprzedają, dlatego że cena jest bardzo niska

Kolejnym zobowiązaniem jest budowa silosów bez zezwolenia. Są potrzebne magazyny, patrząc na to, co się dzieje ze zbożem. Chcemy, by rolnik miał możliwość przetrzymania zboża i przeczekania na lepszą cenę, która pozwoli mu zarobić za swoje płody rolne (…). Zboża jest dużo, chociaż rolnicy niechętnie w tym momencie je sprzedają, dlatego że cena jest bardzo niska – powiedział Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Maj to czas, kiedy rolnicy spoglądają na swoje pola i obserwują, jak wzrastają płody rolne. Gość audycji „Aktualności dnia” został zapytany, czy obecne warunki atmosferyczne sprzyjają polskim rolnikom i ich uprawom?

– Patrząc na swoje uprawy w gospodarstwie, ale też u innych rolników, muszę powiedzieć, że pogoda nas w tym roku nie rozpieszcza. W zeszłym roku mieliśmy suszę i było ciepło, a w tym roku mamy pogodę deszczową i jest zimno, choć na Kujawach czy w zachodniej części Polski (woj. zachodnio-pomorskie) brakuje deszczu i jest susza. Warunki atmosferyczne nie do końca sprzyjają rolnikom, dlatego wzrosty roślin są bardzo ograniczone z powodu zimna. Zaczynają również doskwierać choroby. Wiosna jest opóźniona i nie bardzo to sprzyja rolnikom – podkreślił Tomasz Obszański.

Przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” zwrócił uwagę, że musimy poczekać na odpowiednią pogodę (wyższe temperatury i opady deszczu), żeby przyroda nadrobiła zaległości i plony były wystarczające.

Sejm we wtorek rozpatrywał pakiet ustaw wspierających polskich rolników. Obrady dotyczyły m.in. pomocy dla gospodarzy poszkodowanych niekontrolowanym napływem ukraińskiego zboża [czytaj więcej].

– Wszystko się proceduje i wszystko idzie powoli. Jednak, patrząc na nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Roberta Telusa, widać, że z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem podchodzi do spraw. Cieszymy się z tego jako rolnicy i jako związkowcy, dlatego że postulaty, które miały być realizowane, zaczynają być realizowane. We wtorek była mowa o funduszu gwarancyjnym, który jest bardzo istotną rzeczą dla rolników, bo bardzo duża ilość rolników ma niezapłacone zobowiązania wobec firm. Firmy, które ogłosiły upadłość, nie mogą uregulować należności, masa upadłościowa tego nie pokryje, a będzie mógł pokryć to fundusz gwarancyjny. Wnioskowaliśmy o to jako rolnicza „Solidarność”. Często bywaliśmy u wicepremiera Henryka Kowalczyka, rozmawialiśmy o tym z premierem Mateuszem Morawieckim i wiem, że minister Robert Telus bardzo szybko pochylił się nad funduszem gwarancyjnym – zaznaczył gość Radia Maryja.

Minister Robert Telus zapowiedział także ustawę, która ma dotyczyć budowy silosów.

 

Kolejnym zobowiązaniem jest budowa silosów bez zezwolenia. Są potrzebne magazyny, patrząc na to, co się dzieje ze zbożem. Chcemy, by rolnik miał możliwość przetrzymania zboża i przeczekania na lepszą cenę, która pozwoli mu zarobić za swoje płody rolne (…). Zboża jest dużo, chociaż rolnicy niechętnie w tym momencie je sprzedają, dlatego że cena jest bardzo niska. Mam informację z Lubelszczyzny, gdzie rolnicy niechętnie sprzedają zboże, choć do końca nie wiedzą, czy będzie podwyżka. Są spekulacje, że ceny pszenicy specjalnie są obniżane, dlatego że firmy, które zakupują zboże, biorą pod uwagę to, iż rolnik będzie miał dopłatę i sztucznie cena jest obniżana. Do 15 czerwca obowiązuje dopłata do zboża, które jest w naszych magazynach. Jest go ok. dwóch milionów ton – wskazał szef resortu rolnictwa.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało trzymanie przez rolników do 10 sztuk tuczników (prosiąt) na użytek własny.

– To jest też bardzo potrzebne i tego nie było. Niebezpieczeństwem może być bioasekuracja, która jest bardzo uproszczona, ale myślę, że z tym rolnicy sobie poradzą i wszystko jeszcze będzie w jakiś sposób procedowane. Kształt tego rozporządzenia będzie na tyle dobry i pomocny, że gospodarstwa będą mogły trzymać na użytek własny i mieć swoją hodowlę, żeby rolnik mógł przerobić mięso na użytek własny i podzielić się z rodziną oraz znajomymi – podkreślił przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Sejm bez poprawek uchwalił we wtorek nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego.

– To był kolejny postulat „Solidarności”, w którym mówimy o dwóch złotych, kiedy jednorazowo taką dopłatę rolnicy dostaną do jednego litra paliwa. Jest to bardzo potrzebne, bo cena paliwa jest bardzo wysoka. Koszty w rolnictwie nie należą do najniższych, także to jest również realizowanie postulatu, który pozwoli na to, żeby rolnicy mieli zwrot (…). Mamy rynek, który jest w całej Europie i trzeba podporządkować się zasadom, które panują. Robimy wszystko, żeby ceny były zadowalające dla rolnika, aby gospodarstwa rodzinne – mniejsze i większe – mogły się rozwijać, przetrwać ten trudny czas, a ten rok będzie czasem niełatwym dla rolników – podsumował gość audycji „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z udziałem Tomasza Obszańskiego z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl