fot. PAP/Leszek Szymański

T. Obszański: Będziemy walczyć i domagać się o swoje tak długo, jak będzie trzeba. Nie zejdziemy z protestów nawet do lata czy jesieni

Do strajku generalnego, który odbędzie się 6 marca, dołączają się myśliwi, leśnicy, transportowcy i wszystkie grupy społeczne, którym zależy na tym, aby sprawy Zielonego Ładu były uporządkowane. Będziemy walczyć i domagać się o swoje tak długo, jak będzie trzeba. Nawet do lata czy jesieni nie zejdziemy z protestów. Rolnicy już jasno powiedzieli, że stoimy pod ścianą, dlatego będziemy walczyć do skutku. Myślę, iż ta walka będzie wygrana, dlatego Bruksela zaczyna się już powoli cofać – zaznaczył Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

We wtorek polscy rolnicy wyruszyli na Warszawę, by wziąć udział w „Gwiaździstym marszu na Warszawę”. Gospodarze walczą o to, by ich gospodarstwa mogły normalnie funkcjonować. Niestety, obecnie nie ma jeszcze żadnej deklaracji ze strony rządu, która wskazywałaby na pomoc rolnikom w ciężkiej dla nich sytuacji.

– „Solidarność” uczestniczy w proteście, który jest zorganizowany przez izby rolnicze, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Obserwujemy to, co się dzieje, dlatego że związki syndykalne do końca nie były zaproszone do tego protestu. Oczywiście popieramy rolników, bo to jest walka we wspólnym interesie i zależy nam na dobru polskich gospodarstw. Walczymy o to, aby nasze gospodarstwa mogły normalnie funkcjonować. Póki co nie ma żadnej deklaracji ze strony naszego rządu. Jako związki rolnicze czekamy i domagamy się spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Ostatnio minister Czesław Siekierski był w Tomaszowie Lubelskim, w którym odbyło się spotkanie liderów protestujących na przejściach, gdzie zobligował się, iż do spotkania z premierem dojdzie szybko. Chcemy mieć deklaracje, że sprawy, o których mówimy, czyli uregulowanie granic i zrobienie porządku z napływem produktów, które przyjeżdżają z Ukrainy, a także Zielony Ład, zostaną szybko załatwione. Póki co nie ma żadnych informacji, nie ma nic – powiedział Tomasz Obszański.

Rolnicy zapowiedzieli, że 6 marca odbędzie się strajk generalny. Do protestujących gospodarzy dołączą myśliwi, leśnicy, transportowcy i wszystkie grupy społeczne, którym zależy na uporządkowaniu spraw związanych z Zielonym Ładem i Ukrainą.

Do strajku generalnego, który odbędzie się 6 marca, dołączają się myśliwi, leśnicy, transportowcy i wszystkie grupy społeczne, którym zależy na tym, aby sprawy Zielonego Ładu były uporządkowane. Będziemy walczyć i domagać się o swoje tak długo, jak będzie trzeba. Nawet do lata czy jesieni nie zejdziemy z protestów. Rolnicy już jasno powiedzieli, że stoimy pod ścianą, dlatego będziemy walczyć do skutku. Myślę, iż ta walka będzie wygrana, dlatego Bruksela zaczyna się już powoli cofać – wskazał  przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Minister Czesław Siekierski podczas spotkania z rolnikami w Tomaszowie Lubelskim podkreślił, że w pełni rozumie rolników, ale do podejmowania jakichkolwiek decyzji potrzebna jest jeszcze m.in. decyzja Donalda Tuska.

Minister rolnictwa powiedział jasno, że rozumie rolników i chce za wszelką cenę pomóc, tylko muszą być decyzje od Donalda Tuska, tak jak i z resortów finansów, infrastruktury oraz środowiska. Propozycja ze strony „Solidarności” była taka, żeby się spotkać z premierem i z ministrami, którzy odpowiadają za finanse, środowisko, infrastrukturę. Chcieliśmy zrobić protokół rozbieżności, co można zrobić szybko, a co w późniejszym czasie. Takie spotkanie musi się odbyć, abyśmy wiedzieli, na czym stoimy i jak rząd podchodzi do spraw rolniczych, ponieważ Polska rolnictwem stoi – stwierdził gość „Aktualności dnia”.

Tomasz Obszański zaznaczył, że najważniejsze dla gospodarzy jest to, aby uporządkować sytuację z Ukrainą, a także sprawa związana z Zielonym Ładem.

Na pewno musi dojść do uporządkowania spraw z Ukrainą i uporządkowania spraw z kontrolami, które powinny mieć miejsce. Kontrole powinny tak działać, żeby wiedzieć: ile, czego i jakiej jakości wjeżdża. Póki co tego nie ma i kontrole są zdawkowe. Dodatkowo chodzi o Zielony Ład i to, co jest w nim zapisane, czyli ugorowanie, zmniejszenie środków ochrony roślin (…). Tutaj tak naprawdę jest wiele rzeczy, które trzeba sobie powyjaśniać – akcentował Tomasz Obszański.

Całą rozmowę z Tomaszem Obszańskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl