fot. www.gov.pl

T. Kościński: Może się okazać, że czeka nas recesja

Może się okazać, że Polskę czeka recesja, ale nie wiadomo na razie, czy obejmie ona cały rok – informuje minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z portalem gazetalubuska.pl. Zapewnia, że zapowiedzi odmrażania gospodarki nie wynikają ze złego stanu finansów państwa.

Minister finansów pytany był, czy możemy już mówić o recesji.

„Wszyscy teraz bawią się w >>astrologię<< starając się określić prognozy dla polskiej gospodarki. Według moich szacunków, każdy miesiąc przestoju przekłada się na ok. 2 proc. mniejszy wzrost PKB. Podobnie przewiduje Bank Światowy. Niestety, ale może się okazać, że czeka nas recesja gospodarcza. Czy obejmie ona cały rok, to się dopiero okaże” – powiedział Kościński.

Odniósł się także do pytania, czy zapowiedzi odmrażania gospodarki są podyktowane złym stanem finansów państwa.

„Oczywiście, że nie (…). Odmrażanie gospodarki będzie oczywiście zależało od przebiegu epidemii w Polsce. Będziemy się dokładnie temu przyglądali i adekwatnie ogłaszali daty wejścia w życie kolejnych etapów odmrażania. Chaos źle działa na biznes, który lubi stabilność” – powiedział.

Podkreślił, że „wyjściowa sytuacja budżetowa Polski jest dobra”, o czym świadczy pierwotnie planowane zrównoważenie budżetu. Zaznaczył, że na pewno będziemy musieli wprowadzić pewne poprawki do budżetu, bo pracowaliśmy nad nim w zupełnie innej rzeczywistości.

„Wśród krajów Unii Europejskiej mamy również jeden z najniższych długów publicznych. Mamy także sfinansowane 95 proc. potrzeb pożyczkowych na ten rok, więc w tym aspekcie również nie musimy się martwić ich dostępnością na rynku. Oczywiście już funkcjonujemy w nowych realiach i właściwie nie wiemy, kiedy dokładnie ten kryzys minie” – oświadczył.

Minister mówił także o zapowiadanej tarczy finansowej.

„Będziemy ją na bieżąco dostosowywać do potrzeb (…), przedsiębiorcy jasno wskazują, że najważniejsze jest dla nich zachowanie płynności finansowej. Z tego powodu dosyć szybko zamierzamy uruchomić dodatkowe środki z Polskiego Funduszu Rozwoju. Linie kredytowe będą także uruchamiane przez banki komercyjne” – powiedział szef MF.

W jego ocenie zachowanie płynności finansowej polskich firm pozwoli uratować jak największą liczbę miejsc pracy.

„Jeśli przedsiębiorcy utrzymają swoją działalność, choćby na niższym poziomie, to później bardzo szybko będą mogli ruszyć do przodu, jak tylko gospodarka się otworzy” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl