fot. PAP/Piotr Nowak

Szykuje się kolejna batalia o sądownictwo

W czwartek Sąd Najwyższy zajmie się sprawą niezależności Izby Dyscyplinarnej. Sędziowie powołują się przy tym na orzeczenie TSUE. Natomiast rząd wydał oświadczenie, w którym mówi o manipulacji wyrokiem Trybunału.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada był tematem pierwszego posiedzenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Wyrok TSUE dotyczył pytań prejudycjalnych przesłanych przez Sąd Najwyższy w sprawie nieistniejących już przepisów regulujących wiek przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku oraz legalności powołania Izby Dyscyplinarnej SN. Wśród zaproszonych gości był rzecznik praw Obywatelskich Adam Bodnar.

– Ten wyrok potwierdza, że te zmiany, które dotyczyły KRS oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, przeciwko którym protestowałem i protestowali obywatele, są niezgodne z prawem europejskimi i wyrok trzeba wykonać – mówił.

TSUE odesłało pytania prejudycjalne do Sądu Najwyższego i to on ma rozstrzygnąć między innymi, czy Izba Dyscyplinarna SN wybrana przez nową KRS zapewnia wystarczającą gwarancję niezawisłości i bezstronności.

Sprawą Sąd Najwyższy ma zająć się w czwartek – zapowiedziała obecna na posiedzeniu komisji senackiej I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

– Oczywiście państwo będzie interesowało, jaki będzie wyrok SN, ale od razu i z góry mówię: Nie wiem. Natomiast jest bardzo ważne, że SN pochyli się nad tymi kwestiami, które dotyczą niezawisłości sędziowskiej w kontekście działalności nowej KRS i jej upolitycznienia – wskazała.

Taka wypowiedź I Prezes SN może sugerować, że Sąd Najwyższy będzie zajmował się tym, czego w wyroku TSUE nie ma. Nie ma tam mowy o upolitycznieniu KRS, co podważałoby legalność powołania przez Radę sędziów, w tym Sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

– TSUE zajmował się konkretną sprawą. […] Absolutnie nie podważał statusu sędziów wybranych przez jedną czy inną KRS – podkreślił pos. Marcin Warchoł.

Na komisji senackiej padła propozycja przygotowania przez opozycję ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym, które cofnęłyby realizowaną przez rząd reformę sądownictwa – powiedział przewodniczący komisji sen. Bogdan Klich.

– To jest wyzwanie napisania nowej ustawy o KRS i o SN – takiej ustawy, która zmieni ten niezgodny ze standardami unijnymi, w naszym przekonaniu, porządek prawny w Polsce, i która przywróci parasol ochronny nad niezawisłością sędziowską – zaznaczył.

W ostatni weekend w kilku miastach trwały protesty opozycji i części sędziów. Domagano się między innymi wstrzymania się od orzekania tych sędziów, których wskazała nowa KRS. Takie działania skrytykował rząd w specjalnym stanowisku.

„Rada Ministrów wyraża zaniepokojenie postępowaniem tych sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując w ten sposób wydanym 19 listopada bieżącego roku wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” – stwierdzono.

Jak twierdzi rząd, kierowanie przez jednych sędziów pod adresem drugich apeli o wstrzymanie się od orzekania jest działaniem bezprecedensowym, które godzi w niezawisłość sędziowską i podważa zaufanie do wymiaru sprawiedliwości.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl