fot. PAP/Artur Reszko

Szwecja: zamknięto szkołę muzułmańską z obawy przed radykalizacją dzieci

Szwedzka inspekcja szkolna Skolinspektionen zdecydowała o zamknięciu muzułmańskiej szkoły podstawowej w Goeteborgu. Jej powodem jest raport służb specjalnych SAPO, który wskazuje na ryzyko radykalizacji 450 dzieci.

Prywatna szkoła podstawowa Safirskolan w Goeteborgu znajduje się od pewnego czasu w centrum zainteresowania szwedzkiej opinii publicznej i na celowniku władz. Wcześniej nosiła ona nazwę Vetenskapskolan (szw. Szkoła Naukowa).

W połowie października władze Szwecji postanowiły o wydaleniu jej szefa i założyciela Abdela-Nassera el-Nadiego. Placówka formalnie nie miała charakteru religijnego, ale według SAPO szerzyła radykalne islamskie idee.

Z powodu tych oskarżeń wiosną tego roku szkoła zmieniła nazwę na Safirskolan, kieruje nią obecnie Jihane Jdidi. Przeprowadzona przez inspekcję szkolną w oparciu o raport SAPO kontrola wykazała, że placówka kontynuuje jednak uprzedni, radykalny profil. Wśród zatrudnionych nauczycieli były cztery osoby, które wcześniej powróciły z wojny w Syrii z terenów kontrolowanych przez tzw. Państwo Islamskie (ISIS), a także siedmiu nauczycieli związanych ze środowiskiem ekstremistycznym.

„Ustaliliśmy, że nowy właściciel szkoły (Jihane Jdidi) >>pozostaje pod kloszem<< i jest zależny od poprzedniego dyrektora, co może mieć wpływ na działalność edukacyjną” – stwierdził w decyzji prawnik Skolinspektionen Johan Kylenfelt.

„SAPO oceniło, iż istnieje ryzyko, że uczniowie wciąż będą poddawani radykalizacji, a także rekrutowani do struktur, które akceptują przemoc lub przestępstwa jako metodę zmian politycznych” – napisano w dokumencie.

W związku z decyzją o zamknięciu szkoły władze Goeteborga w trybie pilnym muszą znaleźć miejsca dla 450 dzieci w innych placówkach. Z tego powodu planowane są spotkania informacyjne dla rodziców z udziałem tłumaczy z ich języków macierzystych.

Abdel-Nasser el-Nadi jest wyznawcą salafizmu, radykalnego ruchu religijno-politycznego w islamie sunnickim, postulujący powrót do źródeł. Jest on powiązany z wpływowymi imamami, których szwedzki rząd także postanowił wydalić. W praktyce jednak ten proceder jest trudny do realizacji. Przeszkodą jest brak zgody państw, z których pochodzą, na ich przyjęcie lub grożące im tam kary.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl