Szwajcaria: rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Wystąpienie premiera Indii Narendry Modiego, który ostrzegł przed załamaniem globalizacji, otworzyło we wtorek 48. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Szczyt potrwa do 26 stycznia. Biorą w nim udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Protekcjonizm zyskuje na popularności, a globalizacja jest zagrożona, rządy budują handlowe bariery między poszczególnymi krajami i jest to „zjawisko niepokojące” – powiedział Modi, któremu w podróży do szwajcarskiego kurortu towarzyszy duża delegacja polityków i przedsiębiorców. To pierwszy od 21 lat szef rządu Indii, który bierze udział w szczycie w Davos.

AP zwraca uwagę, że premier Modi wygłosił swe wystąpienie po ogłoszeniu przez amerykańską administrację, że prezydent USA Donald Trump zatwierdził nałożenie taryf celnych na pewne towary, jak elementy energetycznych instalacji słonecznych i pralki.

Modi nie wymienił Trumpa w swym przemówieniu, ale powiedział, że rozwiązaniem „tej niepokojącej sytuacji (…) nie jest izolacja”.

Szczyt w Davos to doroczne spotkanie światowych przywódców politycznych, szefów najważniejszych międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, ekonomistów, politologów, bankierów, prezesów koncernów, szefów organizacji pozarządowych i znanych osobistości. W tym roku uwaga zebranych skupi się na prezydencie USA Donaldzie Trumpie, który ma pojawić się w Davos w piątek.

Polski prezydent weźmie udział w debacie na temat Europy Środkowej i w zamkniętym spotkaniu z bliskowschodnimi przywódcami. Szef polskiego rządu będzie uczestniczyć w kluczowych debatach dotyczących przyszłości Europy.

Przed rozpoczęciem szczytu w Davos grupa Oxfam International ogłosiła, że chce, aby w samym sercu tegorocznej debaty znalazła się kwestia nierówności społecznych i nadmiernego bogacenia się jednego, najbogatszego procenta ludzkości.

W swym raporcie pod tytułem „Nagradzaj pracę, nie bogactwo” Oxfam podał, że prezes jednej z pięciu największych firm modowych przez cztery dni pracy zarabia tyle, ile pracownik szwalni w Bangladeszu zarobi przez całe życie.

Raport głosi, że 82 proc. bogactw wypracowanych z ubiegłym roku trafiło do rąk jednego procenta najbogatszych, podczas gdy uboższa połowa mieszkańców świata nie odnotowała żadnego przyrostu przychodów.

Majątki miliarderów – podaje Oxfam – rosną stabilnie o około 13 proc. rocznie od 2010 roku, czyli sześciokrotnie szybciej niż zarobki zwykłych pracowników. Ponadto rośnie imponująco liczba ludzi superbogatych; w roku 2017 co dwa dni przybywał jeden miliarder.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl