fot. PAP/EPA

Szkolenia na asystentów dla imigrantów bez wiedzy MSWiA

Fundacja Kalejdoskop Kultur we Wrocławiu ogłosiła nabór na szkolenie asystentów dla imigrantów, jednak o inicjatywie tej nic nie wie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – napisał „Nasz Dziennik”.

Program szkolenia finansowany jest przez Fundację Batorego z wykorzystaniem środków europejskich. Wrocławska Fundacja poszukuje osób, które znają język arabski.

Zainteresowani w ramach spotkania przejdą ośmiogodzinny trening antydyskryminacyjny, będą instruowani, jak przeprowadzać pierwszą rozmowę z imigrantem oraz w jaki sposób pracować z tłumaczem.

Osoby biorące udział w szkoleniu mają poznać też podstawy wiedzy o islamie, a także dowiedzieć się, na czym polega syndrom stresu pourazowego. Wszystko to – jak czytamy w „Naszym Dzienniku” – ma się odbywać w duchu tzw. asymilacji i integracji kulturowej. Fundacja nie konsultowała się z MSWiA w sprawie organizacji szkoleń.

Poseł Michał Dworczyk z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych mówi, że wszelkie tego typu inicjatywy powinny być organizowane w porozumieniu z rządem z dwóch powodów.

– Po pierwsze, jest pewna polityka państwa w zakresie przyjmowania imigrantów – i to jest powód, dla którego takie inicjatywy powinny być skoordynowane. Po drugie, nierzadko spotykałem się z sytuacjami, w których – pod pozorem różnego rodzaju szkoleń – była przekazywana pewna ideologia. Nie znam tej fundacji, nie znam projektu tego szkolenia. Natomiast z tych względów, o których powiedziałem, uważam, że takie działania absolutnie powinny być robione w konsultacji i w porozumieniu z urzędnikami MSWiA. Zwłaszcza, jeżeli jest taka deklaracja, że efektem tego szkolenia ma być przygotowanie osób, które będą w jakiś sposób wspierały państwo w roli przyjęcia imigrantów – podkreśla poseł Michał Dworczyk.

Z kolei Krzysztof Nowak z Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich, która patronuje planowanym szkoleniom, powiedział, że pozarządowa fundacja nie jest zobowiązana ustawowo, aby konsultować tę sprawę.

RIRM

drukuj