Szefowie MSZ Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji spotkają się 12 stycznia

Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji w piątek uzgodnili telefonicznie, że osobiście spotkają się w Berlinie 12 stycznia – poinformował szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin na Twitterze. Ocenił to jako „jedyny postęp” w rozmowie ministrów.

„Odłożyłem słuchawkę po rozmowie z kolegami z Niemiec, Francji i Federacji Rosyjskiej. Jedynym +postępem+ jest to, że uzgodniliśmy osobiste spotkanie w Berlinie. Pracujemy dalej” – napisał Klimkin.

Następnie dodał: „Normandia znowu przyjedzie do Berlina. Z ministrami spotkamy się tam 12 stycznia”.

„Normandia” to nawiązanie do spotkań ws. kryzysu ukraińskiego w tzw. formacie normandzkim – Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja. Prezydenci tych czterech krajów spotkali się przy okazji obchodów 70. rocznicy alianckiej inwazji w Normandii w czerwcu 2014 roku.

Gospodarz spotkania w Berlinie, szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier zapowiedział, że ministrowie podejmą w poniedziałek „nową próbę usunięcia z drogi przeszkód”.

„Błędem byłaby rezygnacja z takiej próby” – podkreślił. „Chcemy uczynić wszystko, co w naszej mocy, by umożliwić osiągnięcie kompromisu, który przyczyni się do uspokojenia sytuacji we wschodniej Ukrainie” – powiedział. Zastrzegł, że nie ma żadnej gwarancji, iż rozmowy ministrów przyniosą „rzeczywisty postęp”.

W końcu grudnia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że 15 stycznia spotka się w stolicy Kazachstanu Astanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i z prezydentami Francji i Rosji: Francois Hollande’em i Władimirem Putinem. Poroszenko mówił wówczas, że ministrowie spraw zagranicznych państw, które wezmą udział w rozmowach, mają przygotować plan tego szczytu.

Jednak 5 stycznia w Berlinie rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział, że szczyt w Astanie nie jest jeszcze przesądzony.

W ramach przygotowań do szczytu kanclerz Angela Merkel rozmawiała w piątek w Berlinie z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem.

Spotkanie odbędzie się tylko wtedy, gdy będzie nadzieja na konkretne rezultaty – powiedziało PAP źródło w niemieckim MSZ. Na razie nie widać takich postępów – dodało źródło. W oficjalnym kalendarzu Merkel na przyszły tydzień szczyt w Astanie nie został uwzględniony. To może się jednak zmienić – zastrzegł rzecznik MSZ Martin Schaefer.

Po pierwszym spotkaniu w czerwcu kolejna narada w formacie normandzkim odbyła się w Mediolanie w październiku. Czwórka polityków regularnie kontaktuje się telefonicznie i próbuje znaleźć rozwiązanie konfliktu na prorosyjskim wschodzie Ukrainy, gdzie od kwietnia zginęło ponad 4700 osób.

Podstawą negocjacji jest porozumienie z Mińska z września zeszłego roku. Dokument przewiduje m.in. zawieszenie broni, wyznaczenie linii rozgraniczającej wojska rządowe i prorosyjskich separatystów, a także przejęcie przez służby ukraińskie kontroli nad granicą z Rosją. Strony konfliktu oskarżają się wzajemnie o naruszanie ustaleń.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl