fot. PAP/EPA

Ukraiński parlament uchwalił budżet na 2015 rok

Parlament Ukrainy uchwalił w poniedziałek budżet na 2015 rok. Kijów może liczyć na kolejną transzę pomocy finansowej z MFW w ramach pakietu ratunkowego w wysokości 17 mld USD. Nowe przepisy podatkowe mają poprawić sytuację małych i średnich firm.

Zanim doszło do zatwierdzenia budżetu, ukraińscy deputowani przegłosowali pakiet ustaw oszczędnościowych, w tym regulacje dotyczące dodatkowych ceł importowych, co – jak ostrzegał premier Arsenij Jaceniuk – może okazać się niepopularnym rozwiązaniem dla zagranicznych partnerów handlowych Ukrainy.

Szef rządu powiedział, że wciąż możliwe jest wprowadzanie poprawek do budżetu w następstwie rozmów z zachodnimi darczyńcami Ukrainy. „Kilka artykułów zmieni się w zależności od tego, co uzgodnimy z międzynarodowymi pożyczkodawcami” – powiedział w parlamencie Jaceniuk cytowany przez Interfax. Dodał, że rozmowy te mogłyby zacząć się na początku stycznia.

Jak komentuje „Financial Times” przegłosowane przez ukraiński parlament zmiany systemu podatkowego, który do tej pory dławił rozwój przedsiębiorczości, mają sprzyjać małym i średnim firmom oraz ulżyć najbiedniejszym obywatelom Ukrainy.

Reformy mają też na celu uproszczenie systemu podatkowego – jak pisze „FT” jednego z najbardziej skomplikowanych na świecie; liczba progów podatkowych spadnie z 22 do dziewięciu.

Ustawa budżetowa tworzy też nowe mechanizmy kontroli, które mają ograniczyć możliwość wyprowadzania zysków do rajów podatkowych poprzez stosowanie cen transferowych.

„FT” podaje też, że nałożone zostaną wyższe podatki na dobra luksusowe, w tym drogie samochody, dywidendy, należności licencyjne, papierosy i alkohol. Ponadto 10-procentowym podatkiem obłożone zostaną loterie, luksusowe apartamenty i domy.

W kwietniu MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy, obejmujący 17 mld USD na okres do 2016 roku. Chcąc otrzymać program pomocowy, który ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej państwa i wzrostu gospodarczego, Kijów musi wprowadzić reformy gospodarcze i administracyjne.

Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, specjalna misja MFW rozpocznie konsultacje w Kijowie 8 stycznia i powinna skończyć pracę do lutego.

Agencja precyzuje też, że projekt budżetu na rok 2015 zostanie zrewidowany po konsultacjach z MFW i innymi zagranicznymi organizacjami finansowymi.

Bez dodatkowych środków Kijów musiałby ostro ciąć wydatki budżetowe, bądź wstrzymać obsługę zadłużenia. Od kwietnia, gdy rozpoczął się program ratunkowy, Ukraina otrzymała 8,2 mld USD od MFW i innych międzynarodowych kredytodawców.

Według ekspertów niedobór finansowy na Ukrainie jest rezultatem 7-procentowego spadku PKB tego kraju i załamania się ukraińskiego eksportu do Rosji, czego rezultatem jest wielki odpływ kapitałów i spadek rezerw bankowych.

Jak informował na początku grudnia Jaceniuk, w związku z dokonaną przez Rosję aneksją Krymu i konfliktem w Donbasie Ukraina straciła 20 proc. dochodów, jej rezerwy walutowe zmniejszyły się do 10 mld dolarów, deficyt budżetowy wynosi 4 proc. PKB, a spadek PKB – 7 proc.

PAP

drukuj