fot. PAP/EPA

Szefowie MSZ krajów NATO: Będziemy wspierać niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy

Ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO, którzy we wtorek spotkali się w Bukareszcie, wydali komunikat, w którym zapewniają, że Sojusz będzie „niezłomnie wspierać” niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy; pomoże jej także w odbudowie infrastruktury.

„Zgromadziliśmy się w Bukareszcie, blisko brzegów Morza Czarnego, w czasie, gdy trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i dobrobytowi obszaru euroatlantyckiego. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę wojnę, rażące naruszenie prawa międzynarodowego i zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Rosyjska agresja, w tym uporczywe i pozbawione skrupułów ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i energetyczną, pozbawia miliony Ukraińców podstawowych usług komunalnych. Wpłynęła na globalne dostawy żywności i zagroziła najbardziej wrażliwym krajom i narodom świata. Niedopuszczalne działania Rosji, w tym działania hybrydowe, szantaż energetyczny i lekkomyślna retoryka nuklearna, podważają międzynarodowy porządek oparty na zasadach – czytamy w ogłoszonym komunikacie szefów dyplomacji.

„Solidaryzujemy się z Polską po incydencie z 15 listopada, który doprowadził do tragicznej śmierci w rezultacie rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę. Potępiamy okrucieństwo Rosji wobec ludności cywilnej Ukrainy oraz łamanie praw człowieka, takie jak przymusowe deportacje, tortury i barbarzyńskie traktowanie kobiet, dzieci i osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne, w tym przemoc seksualną (…), muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Potępiamy również tych wszystkich, w tym Białoruś, którzy aktywnie ułatwiają Rosji agresję przeciwko Ukrainie” – napisano dalej w deklaracji opublikowanej przez ministrów.

NATO, wraz partnerami i organizacjami międzynarodowymi, a zwłaszcza UE, pomoże Ukrainie chronić swych obywateli i walczyć z kampanią dezinformacyjną i kłamstwami Rosji, a także odbudować infrastrukturę energetyczną i odpierać ataki rakietowe – deklarują szefowie dyplomacji. Podkreślają też, że w obradach w Bukareszcie biorą udział Finlandia i Szwecja, jako „państwa zaproszone do dołączenia do Sojuszu”.

„Akcesja da tym krajom większe bezpieczeństwo i uczyni NATO silniejszym” – głosi komunikat. Bezpieczeństwo Finlandii i Szwecji „ma bezpośrednie znaczenie dla Sojuszu, również w trakcie procesu akcesyjnego” – czytamy dalej.

„NATO będzie nadal chronić nasze narody i zawsze bronić każdego cala terytorium Sojuszu (…). Wobec najpoważniejszego zagrożenia od dekad dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa (…) wdrażamy nowe podstawowe wytyczne dotyczące naszej zdolności odstraszania i doktryny obronnej, poprzez znaczące ich wzmocnienie. Stoimy ramię w ramię, zjednoczeni i solidarni, i potwierdzamy trwałą, transatlantycką więź między naszymi narodami. Będziemy nadal zabiegać o pokój, bezpieczeństwo i stabilność w całym regionie Euro-Atlantyckim – głosi komunikat.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl