fot. PAP/EPA

Szefowa KE: V. Dombrovskis tymczasowym komisarzem ds. handlu

Wiceszef Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Valdis Dombrovskis będzie tymczasowo pełnił funkcję komisarza UE ds. handlu po rezygnacji z tego stanowiska Phila Hogana – poinformowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

„Wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis obejmie tymczasowo obowiązki związane z kwestiami handlowymi. Na późniejszym etapie zdecyduję o ostatecznym przyznaniu tek w kolegium komisarzy” – powiedziała w Brukseli Ursula von der Leyen.

Phil Hogan ogłosił w środę wieczorem, że zrezygnuje ze stanowiska po tym jak przez kilka dni wywierana była na niego presja w związku ze skandalem dotyczącym nieprzestrzegania restrykcji przeciwepidemicznych.

Przed tygodniem Irlandczyk wziął udział w kolacji, zorganizowanej przez parlamentarny klub golfowy, na której obecnych było 81 osób, choć dzień wcześniej irlandzki rząd ogłosił przywrócenie w trybie natychmiastowym niektórych restrykcji, w tym m.in. zmniejszenie maksymalnego limitu uczestników zgromadzeń w pomieszczeniach zamkniętych z 50 do sześciu osób. Sprawa wywołała oburzenie.

Ursula Von der Leyen podkreśliła, że szanuje decyzję Phila Hogana i podziękowała ma za „niestrudzoną pracę” zarówno w tej, jak i poprzedniej kadencji.

„Gorąco mu dziękuję za wartościowy wkład do pracy Komisji nie tylko w tym, ale w poprzednim mandacie, gdy był odpowiedzialny za rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich” – zaznaczyła.

Jak poinformowała, w ciągu minionych dni rozmawiała z nim na temat jego postępowania w Irlandii „w świetle informacji, które pojawiły się w sprawie przestrzegania wytycznych dotyczących zdrowia publicznego” w tym kraju.

Nieoficjalnie źródła unijne przekonują, że Phil Hogan bardziej zaszkodził sobie nie tyle samym udziałem w kolacji, co niepełnymi informacji na temat swoich podróży i przestrzegania reżimu sanitarnego, gdy był w swojej ojczyźnie.

„W obecnych okolicznościach, gdy Europa walczy z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a Europejczycy poświęcają się, akceptując bolesne restrykcje, oczekuję, że członkowie Komisji będą szczególnie czujni co do przestrzegania narodowych, czy krajowych zasad lub rekomendacji” – podkreśliła Ursula von der Leyen.

Przypomniała, że zgodnie z unijnym traktatem irlandzki rząd ma teraz przedstawić kandydata na komisarza. Wezwała przy tym władze w Dublinie, by zaprezentowały kandydatury kobiety i mężczyzny, z których ona wybierze nowego członka kolegium.

Przed objęciem teki przez nowego komisarza musi on być przesłuchany przez odpowiednią komisję Parlamentu Europejskiego, w tym przypadku komisję ds. handlu. Teoretycznie nie ma ona prawa weta, ale jej negatywna ocena może dorowadzić do zmiany kandydata.

PAP

drukuj