fot. PAP/EPA

Szef WHO: Sytuacja w Strefie Gazy katastrofalna, warunki sprzyjają rozprzestrzenianiu się śmiertelnych chorób

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział w niedzielę, podczas zwołanego w trybie nadzwyczajnym posiedzenia rady dyrektorów tej agencji, że sytuacja służb medycznych w Strefie Gazy jestkatastrofalna, a warunki sprzyjają rozprzestrzenianiu się śmiertelnych chorób.

Rada dyrektorów rozpatruje wniosek Afganistanu, Maroka, Kataru i Jemenu o pilne wysłanie do Strefy Gazy personelu medycznego oraz leków, a także o wyasygnowanie funduszy na odbudowę szpitali.

Tedros Adhanom Ghebreyesus oznajmił jednak, że na razie, ze względu na wojnę i niemożność zagwarantowania bezpieczeństwa w enklawie, „niemal niemożliwe” jest spełnienie tych oczekiwań, choć w Strefie pojawiły się choroby zakaźne, co grozi epidemią wraz z pogarszaniem się warunków i paraliżem sektora medycznego. Praca medyków staje się niemożliwa, a oni sami znaleźli się na linii strzału – dodał.

Reuters podkreśla, że spotkania rady dyrektorów WHO zwoływane w trybie nadzwyczajnym są bardzo rzadkie i ostatnio zorganizowano je podczas pandemii koronawirusa i w 2015 roku po wybuchu epidemii eboli w Afryce Zachodniej.

Szef WHO podpisał w listopadzie apel szefów agencji ONZ, w którym sygnatariusze domagają się natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl