PAP/Paweł Supernak

Szef rządu zapowiada utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu PKB m.in. poprzez wsparcie dla przedsiębiorców i zmiany podatkowe

Gospodarka to obok spraw społecznych i tożsamościowych trzeci filar wtorkowego wystąpienia programowego premiera Mateusza Morawickiego. Szef rządu za cel stawia sobie utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu PKB. Ten cel ma być osiągnięty między innymi poprzez wsparcie dla przedsiębiorców i zmiany podatkowe.

Pierwsza kadencja rządów Prawa i Sprawiedliwości koncentrowała się na ograniczeniu ubóstwa i wsparciu rodzin. Stąd też takie programy społeczne jak „500 plus”, Emerytura Plus, czy darmowe leki dla seniorów.

Ta strategia – jak zapowiadał premier – nie będzie porzucona.

– Będziemy kontynuować wypłatę 13. emerytury, a w 2021 roku wypłacimy czternastki – mówił premier.

Premier Mateusz Morawiecki wykonał także ukłon w kierunku przedsiębiorców. Na pierwszy ogień w tej kadencji mają iść zmiany dotyczące małego biznesu.

– Niższy ZUS średnio o 500 zł dla małych firm, ryczałt dla jednego, a potem dwóch milionów euro obrotów. Niższy CIT do 2 miliony euro obrotu, czy ponad miliard na dodatkowe inwestycje strategiczne dla firm. To łącznie kilka kolejnych miliardów złotych dla małych i średnich polskich firm – powiedział szef rządu.

To zapowiedź realizacji przedwyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości zawartych w tzw. „Piątce Morawieckiego”, ale na obietnicach z kampanii premier nie poprzestał.

– Wprowadzimy kolejne ulgi inwestycyjne dla najmniejszych przedsiębiorców, np. możliwość natychmiastowego rozliczania kosztów inwestycji w środki trwałe bez konieczności długotrwałej i wiążącej się z formalnościami amortyzacji. […] Wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę – wskazywał Mateusz Morawiecki.

Tym co krępuje przedsiębiorców to mnogość często niejasnych przepisów prawnych i biurokracja. W expose premier zadeklarował zmniejszenie różnych regulacji i ograniczeń.

– Zaproponujemy utworzenie sejmowego zespołu, który w porozumieniu z rządem zidentyfikuje i zaproponuje zmiany. Wypracowany wspólnymi siłami pakiet deregulacyjny i pakiet wolnościowy dla obywateli i biznesu. Już dziś zapraszam opozycję, pracowników i przedsiębiorców, podmioty trzeciego sektora, think tanki do wspólnej, merytorycznej pracy – akcentował premier.

Z jednej strony nowy rząd stawia na wsparcie dla małego biznesu, z drugiej na wielkie inwestycje.

– W ciąg najbliższych 4-6 lat, zgodnie z Planem na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zainwestujemy dziesiątki miliardów złotych w największe polskie projekty, które wzmocnią naszą wspólnotę wewnątrz i naszą pozycję na zewnątrz – mówił premier Mateusz Morawiecki.

W tym kontekście premier wymienił kontynuację już rozpoczętych inwestycji, takich jak przekop Mierzei Wiślanej, czy budowę Via Carpatii i rozpoczęcie nowych prac nad Centralnym Portem Komunikacyjnym oraz rurociągu Baltic Pipe.

Realizacja przedstawionych w expose deklaracji to podniesienie na inny poziom funkcjonowania państwa i zupełnie inny poziom życia obywateli – wskazywał prezydent Andrzej Duda.

– To nie jest ciepła woda w kranie, tylko to jest ciepła woda w kranie w mieszkaniu, za które jesteśmy w stanie spokojnie zapłacić czynsz, dlatego że zarabiamy na tyle dobrze, żeby to realizować i nie martwic się, gdzie jest praca, gdzie jest dobra płaca – mówił prezydent Andrzej Duda.

Warunkiem dalszej poprawy życia w Polsce jest ograniczenie skutków spowolnienia gospodarczego, które zbliża się do naszego kraju. Remedium na to ma być m.in. usprawnienie systemu podatkowego.

– Sprawiedliwe podatki. Będziemy dążyć do sprawiedliwego i skutecznego systemu podatkowego. Wielkie międzynarodowe korporacje przez lata unikały płacenia podatków – akcentował w expose szef rządu.

Rząd liczy na dodatkowe wpływy do kasy państwowej. Ma je zapewnić m.in. opłata za przeniesienie środków z OFE na indywidualne konta emerytalne. Środki na tych kontach według założeń rządu są prywatnymi, ale premier chce, aby było to zagwarantowane konstytucyjnie.

– Mam propozycję, aby zmienić Konstytucję RP tak, by zagwarantować środki Pracowniczych Planów Kapitałowych i Indywidualnych Kont Emerytalnych, zagwarantować ich prywatność i ochronę. Tak możemy odzyskać zaufanie obywateli. Przywrócić ich wiarę w godną egzystencję – mówił premier Mateusz Morawiecki.

To ciekawa propozycja premiera zauważył ekonomista Conrad Gadomski.

– Zmiana konstytucji jest konieczna i niezbędna nie tylko w kontekście PPK i IKE – podsumował ekspert.

Premier RP przedstawił plan działania, teraz rozpoczyna się czas jego realizacji. A za cztery lata powinien być czas oceny wykonanej pracy.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl