PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki w expose: Naszym głównym celem jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek expose. Premier zaproponował utworzenie wielkiej strategii demograficznej oraz zagwarantował realizację sztandarowych obietnic wyborczych.

Premier Mateusz Morawiecki jasno nakreślił cel rządów Zjednoczonej Prawicy.

– Naszym głównym celem – celem celów – jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie; Polski codziennej normalności, dobrobytu, spokoju na ulicach i na jej granicach. To marzenie milionów Polaków – mówił premier RP.

Marzenie, którego realizacja zaczęła się cztery lata temu, a teraz jest kontynuowana. Jednak silne państwo można zbudować jedynie przy pomocy silnych i zdrowych rąk, dlatego niezbędna jest poprawa funkcjonowania służby zdrowia.

– Wprowadzimy także zapowiedziany pakiet badań dla każdego Polaka po 40. roku życia i przeznaczymy niemal miliard złotych na supernowoczesne centrum onkologii – zapewnił szef rządu.

Polski rząd obrał za cel także poprawienie demografii w Polsce. Trend starzenia się społeczeństwa mają odwrócić programy społeczne wspierające rodziny, mowa tu np. o programie Rodzina 500 Plus.

– Chciałbym, aby w nadchodzącej kadencji powstała i zaczęła działać wielka strategia demograficzna. Możemy być za 20 lat znacząco większym narodem. Strategia demograficzna i strategia wielkiego powrotu, powrotu Polaków do Ojczyzny, wszystkich – tych dramatycznie doświadczonych we wcześniejszych pokoleniach, tych ze wschodu i tych zachodu, oni wzbogacą Polskę – oznajmił Mateusz Morawiecki.

Na razie nie wiadomo, jak taka strategia miałaby wyglądać, jednak sama próba zachęcenia Polaków, by wracali do Ojczyzny, to już krok naprzód.

– Jeżeli rząd uważa, że można wdrożyć jakieś instrumenty polityczne, które by doprowadziły do powrotu przynajmniej części z tych osób, to myślę, że jest to warte rozważenia – mówił dr Tomasz Krawczyk, politolog.

Premier mówił także o bezpieczeństwie na polskich drogach. Od początku roku w wypadkach zginęło ponad dwa tysiące trzysta osób, z czego jedna trzecia przez nadmierną prędkość, tu także potrzebne są zmiany.

– Bezpieczeństwo na drogach będzie jednym z naszych priorytetów. Utworzymy program bezpiecznej infrastruktury drogowej. […] Wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście – podkreślił premier.

Polska chce być liczącym się graczem na arenie międzynarodowej. Premier potwierdził jak istotna jest przynależność Polski do NATO i Unii Europejskiej. Jednak w polityce Brukseli potrzebne są zmiany.

– Mamy nasz plan dla Unii. […] Po pierwsze, solidarność i pomocniczość. Chcemy zmniejszać centralizację i biurokrację brukselską. Walka z absurdami takimi, jak konieczność powrotu 200 tys. polskich tirów do bazy, zatruwając środowisko, tylko po to, aby zmniejszyć konkurencyjność ciężko pracujących polskich kierowców i polskich przedsiębiorców – powiedział szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że chce ambitnej Unii otwartej na przyjęcie nowych członków, otwartej na Bałkany Zachodnie.

– Cieszę się bardzo, że pan premier podkreślił także nasze ambicje, jeśli chodzi o polityk europejską, jeśli chodzi o reformowanie Unii Europejskiej to są wszystko tematy, które są bardzo ważne – mówił prezydent Andrzej Duda.

TV Trwam News

drukuj