fot. PAP/Marcin Obara

Szef resortu rolnictwa podjął rozmowy z Krajową Radą Izb Rolniczych

Wicepremier Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, podjął rozmowy z Krajową Radą Izb Rolniczych. Szef resortu rolnictwa przypomniał o potrzebie współpracy z polskimi rolnikami.

Wicepremier Henryk Kowalczyk spotkał się z Krajowymi Radami Izb Rolniczych i przedstawicielami wszystkich izb rolniczych w kraju. Mówił o priorytetach i wyzwaniach polityki rolnej obecnego czasu. Wskazał na trudności, z którymi mierzą się rolnicy w obecnym czasie.

– Trudności i problemów jest dość dużo. To choćby Afrykański Pomór Świń, rynek trzody chlewnej, bardzo niskie ceny, które się utrzymują od wielu miesięcy nie tylko w Polsce, ale w całej UE. To także kwestia rynku nawozów, gdzie jest odwrotnie, bo są wysokie ceny, które są wielkim kosztem dla rolników – mówił Henryk Kowalczyk.

Wicepremier zwrócił też uwagę na problem ubezpieczeń upraw rolnych.

– Dla mnie niezwykle ważne jest całościowe podejście do ubezpieczeń, a więc kompleksowe szkody z suszą, co jest niezwykle ważne, z dopłatami do składek na poziomie 65 proc. budżetu państwa – powiedział szef resortu rolnictwa.

Nowy system ubezpieczeń upraw rolnych jest częścią Polskiego Ładu dla wsi, jaki wypracował rząd. Wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił, że tylko współpraca pozwoli rozwiązywać problemy polskiego rolnictwa. Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, uznał dyskusję z resortem rolnictwa za merytoryczną. Zaznaczył, że wielu rolników utraciło płynność finansową nie ze swojej winy, ale m.in. z powodu klęsk żywiołowych czy wirusa ASF.

– Aby myśleć o przyszłości w produkcji trzody chlewnej, trzeba się starać, żeby zachować podstawowe stado. Jak przyjdzie lepszy okres, bo na pewno przyjdzie, żebyśmy nie byli uzależnieni od zakupu prosiąt gdzieś z zewnątrz, ale żebyśmy w tych trudnych warunkach utrzymali podstawowe stado – podsumował Wiktor Szmulewicz.

Wicepremier Henryk Kowalczyk, podsumowując spotkanie, przypomniał, że Polska jest związana wspólną polityką rolną, co oznacza limity w pomocy, jaką można stosować poza programami europejskimi.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl