fot. PAP/Paweł Supernak

Powołano Krajową Grupę Spożywczą

Nowy podmiot, jakim jest Krajowa Grupa Spożywcza, ma być gwarancją bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce. Umożliwi również rolnikom sprzedaż ich produktów po sprawiedliwych cenach. 

Powołanie Krajowej Grupy Spożywczej było jedną z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Do pomysłu powrócono w obliczu wojny na Ukrainie i coraz częstszej dyskusji o bezpieczeństwie żywnościowym.

Teraz holding spożywczy, którego integratorem jest Krajowa Spółka Cukrowa stał się faktem – mówił Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

– Na każdym etapie procesu budowy Krajowej Grupy Spożywczej rozwialiśmy zarówno ze stroną społeczną, pracownikami, których jest 5 tys., ale także z rolnikami, plantatorami, którzy aprobowali takie działania – wyjaśnił.

Wśród 15 podmiotów tworzących grupę spożywczą jest m.in. ELEWARR  zajmujący się magazynowaniem, a także spółki związane z hodowlą, nasiennictwem i uprawą roślin. Krajowa Grupa Spożywcza ma przede wszystkim tworzyć rezerwy niezbędne do zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego.

Grupa ma być też wsparciem dla polskich rolników – zapewnił Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

– To jest przede wszystkim rola, która będzie pozwalała na godne sprzedawanie produktów rolnych przez rolników. To jest rola, którą grupa spożywcza będzie wykonywać w łamaniu zmów cenowych – ocenił.

Duże sieci handlowe i pośrednicy od lat wykorzystują słabszą pozycję gospodarzy, kupując od nich produkty po zaniżonych cenach.

Nie miało to jednak przełożenia na ceny w sklepach dla klientów.

– Mam nadzieję, że po kilku miesiącach działania tej grupy wszyscy, a szczególnie rolnicy, zobaczą prawdziwie efekty i wielkie, pozytywne działania grupy spożywczej – powiedział Henryk Kowalczyk.

Rząd nie wyklucza, że Krajowa Grupa Spożywcza może w przyszłości stworzyć własną, państwową sieć handlową. Holding może też powiększyć się o nowe podmioty, w tym zza granicy. Nowa grupa spożywcza ma solidne uzasadnienie biznesowe – wskazał Andrzej Śliwka.

– Założenia, które zostały przyjęte i analizy, które zostały przez nas wykonane, wskazują, że Krajowa Grupa Spożywcza jest podmiotem, który będzie mógł osiągnąć przychody na poziomie 3,5 mld złotych – wyjaśnił.

Powołanie Krajowej Grupy Spożywczej to kolejna pomoc rządu dla rolników. Wcześniej, w wyniku rosyjskich manipulacji cenami gazu, doszło do radykalnego wzrostu opłat za nawozy. Średnio o kilkadziesiąt procent w porównaniu do 2020 roku. Rząd zdecydował się na dopłaty – 500 zł na hektar gruntów rolnych, 250 zł na hektar łąk i pastwisk. Dopłata dotyczy nawozów zakupionych między 1 września minionego roku a 15 maja 2022 roku.

– Chcemy znowelizować rozporządzenie dotyczące ostatecznego terminu składnia wniosków o dopłaty nawozowe do końca maja. Obecnie termin upływa 16 maja – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Do tej pory po pomoc zgłosiło się 35 tys. osób. Dokumenty należy złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl