Wicepremier H. Kowalczyk: Uruchamiamy nabór wniosków dla rolników i przetwórców w ramach KPO
W połowie października rozpocznie się nabór wniosków dla rolników i przetwórców w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wnioski będzie przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – poinformował w środę na konferencji prasowej wicepremier Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.
Od połowy października rolnicy i przetwórcy będą mogli składać wnioski w ramach KPO. Jak podkreślił minister rolnictwa, wicepremier Henryk Kowalczyk, nabór będzie podzielony na kilka etapów.
– W pierwszym naborze będą cztery nabory: przetwórstwo rolne w zakresie mikro-małych i średnich przedsiębiorstw oraz przetwórstwo realizowane bezpośrednio przez rolników. Kolejne dwa nabory będą dotyczyły wymiany pokrycia dachów zawierających azbest oraz wymiany słupów drewnianych nasączonych kreozotem podtrzymujących chmiel na innego rodzaju podpory – wyjaśnił Henryk Kowalczyk.
– Wsparcie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest zróżnicowane. Przedsiębiorstwa mikro mogą dostać nie więcej niż 3 miliony złotych, małe do 10 milionów złotych, średnie nie więcej niż 15 milionów złotych. Dofinansowanie będzie wynosiło 50 procent kosztów kwalifikowanych, możliwe jest uzyskanie zaliczki w wysokości do 50 procent całkowitej kwoty wsparcia – tłumaczył minister.
Rolnik prowadzący lub rozpoczynający działalność w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu (w ramach sprzedaży bezpośredniej, dostaw bezpośrednich, rolniczego handlu detalicznego, działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej) produktów rolnych lub spożywczych, lub rybołówstwa, czy akwakultury może starać się o kwotę do 500 tysięcy złotych w całym okresie wdrażania Krajowego Planu Odbudowy. W tym działaniu dofinansowanie wynosić będzie do 50 procent kosztów kwalifikowanych i możliwe jest uzyskanie 50 procent zaliczki.
O dotację na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest może ubiegać się rolnik, który otrzymuje dopłaty bezpośrednie i jest właścicielem budynku. Wysokość wsparcia wynosić będzie 40 zł/m2, jednak nie więcej niż 20 tysięcy złotych (to jest do 500 m2 pokrycia dachowego).
– Działanie dotyczące wymiany słupów impregnowanych, szkodliwym dla środowiska kreozotem, dotyczy plantatorów chmielu. Uprawy te głównie koncentrują się w województwie lubelskim. Dotacja jest ryczałtową kwotą dla młodych rolników wynosi ona około 102 tysięcy złotych, a dla pozostałych rolników około 73 tysiące złotych. Możliwe jest uzyskanie zaliczki w wysokości do 50 procent całkowitej kwoty wsparcia, maksymalnie dofinansowanie można uzyskać do 5 ha – mówił Henryk Kowalczyk.
Wnioski będzie można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tam też na stronach internetowych ARiMR będą zamieszczone szczegółowe informacje dotyczące wniosków.
„Jest to początek wniosków, które zaczynamy realizować w ramach Krajowego Planu Odbudowy. (…) Będą wdrażane kolejne wnioski” – zaznaczył minister.
„17 czerwca 2022 roku Rada Unii Europejskiej zaakceptowała decyzję wykonawczą w sprawie zatwierdzenia polskiego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, którego budżet wynosi 35 363 500 000 euro (około 158,5 miliardów złotych). Pieniądze mają być przeznaczone między innymi na odbudowę potencjału rozwojowego gospodarki utraconego w wyniku pandemii (recovery) oraz wsparcie budowy trwałej konkurencyjności gospodarki. Budżet na inwestycje, za które odpowiada resort rolnictwa wynosi 2,25 miliardów euro, to jest około 10,1 miliardów złotych” – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa.
„Krajowy Plan Odbudowy to środki finansowe, które zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską w sposób formalny – pierwsza decyzja była w maju, później w czerwcu. Te różne dyskusje trwające są dyskusjami politycznymi, my realizujemy nabory na podstawie tamtej decyzji, a po ich zrealizowaniu będziemy składać wniosek do Komisji Europejskiej o refundację i mam nadzieję, że taką otrzymamy, bo nie widzę powodów, żeby refundacji nie było. Warunki, które musimy spełnić, tak zwane kamienie milowe, jeśli chodzi o część rolniczą, są lub będą spełnione w momencie realizacji tych wniosków” – skomentował wicepremier Henryk Kowalczyk.
PAP