H. Kowalczyk: Trzeba rozstrzygnąć czy zakaz handlu we wszystkie niedziele, czy w niektóre

Do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie wybór, czy wolne od handlu powinny być wszystkie niedziele, czy tylko niektóre – powiedział minister Henryk Kowalczyk.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia był pytany o przyszłość projektu ws. ograniczenia handlu w niedzielę.

„Solidarność” uważa, że prace nad projektem poruszają się zbyt wolno . Strona społeczna domaga się zakazu handlu we wszystkie niedziele.

Pojawiają się też inne propozycje. Zespół ds. Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego zaproponował ograniczenie handlu w tym dniu do kilku godzin.

– Myślę, że tutaj będzie bardziej dyskusja na temat czy handel w niedziele będzie zakazany we wszystkie, czy w niektóre i tu jest jak gdyby pole do tego kompromisu. Trzeba to przedyskutować są to dwa sprzeczne interesy, pracodawcy nie chcieliby w ogóle zakazu handlu w niedzielę, a „Solidarność” chciałaby całkowitego zakazu handlu w tym dniu, gdzieś trzeba to wyważyć – powiedział Henryk Kowalczyk.

W najbliższy czwartek odbędzie się spotkanie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna niedziela”. Jego członkowie zastanowią się, co dalej z ustawą. Projekt przewiduje, że zakaz handlu w niedziele będzie obowiązywał większość placówek handlowych. Uwzględniono jednak pewne ustępstwa  m.in.: niedziele przedświąteczne, stacje benzynowe, czy sklepiki z pamiątkami. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wejście w życie rozwiązań realne jest w 2018 r.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl