fot. pixabay.com

Wciąż rosną ceny nawozów

Ponad 6 tys. zł muszą od piątku płacić rolnicy za tonę saletry amonowej, czyli najczęściej kupowanego nawozu. Nowe stawki wprowadził włocławski Anwil. Dla porównania w ubiegłym roku tona surowca kosztowała ok. 1200 złotych.

Anwil wskazał, że na rosnące ceny nawozów znaczący wpływ ma drożejący gaz. Koszty błękitnego paliwa podbija z kolei m.in. agresja Rosji na Ukrainę.

Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy prezydencie RP, Jan Krzysztof Ardanowski, przypomniał, że Polska wnioskowała do Komisji Europejskiej o zgodę na dopłatę do zakupu nawozów. [czytaj więcej]

– Rząd zadeklarował, że pomoże rolnikom w zakupie nawozów, które są niezbędne wiosną. Miało zostać na to przeznaczone kilka miliardów złotych. Niestety, potrzebna jest na to zgoda Komisji Europejskiej. Nie chodzi o to, że gdybyśmy udzielili pomocy rolnikom, to rząd musiałby oddawać te pieniądze. Nie, środki musieliby oddawać rolnicy, co byłoby niedopuszczalne – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk, przekazał, że Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w sprawie możliwości dopłat do nawozów. Zapowiedział przy tym szybkie opracowanie konkretnych propozycji, by uzyskać na nie zgodę Komisji. Warto zaznaczyć, że drogie nawozy oznaczają wyższe koszty produkcji i w rezultacie wyższe ceny żywności.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl