H. Kowalczyk: w tym roku decyzja kierunkowa w sprawie OFE

W tym roku powinna zapaść decyzja kierunkowa w sprawie OFE – powiedział w środę przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Dodał, że dopóki nie ma wyznaczonego kierunku, nie może być mowy o terminach dot. projektu zmian w tej sprawie.

Cały czas trwają uzgodnienia, rozmowy, stanowisko rządowe nie jest uzgodnione. Nie ma projektu rządowego na tym etapie. Oczywiście trwają rozmowy w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwie Rozwoju, Finansów” – powiedział Henryk Kowalczyk w radiu Tok FM. Podkreślił, że nie może powiedzieć, iż jest jakikolwiek projekt w tej sprawie w tej chwili.

Pytany o możliwy termin dot. decyzji w sprawie OFE, Kowalczyk odpowiedział: „Dopóki nie ma wyznaczonego kierunku to trudno mówić o terminach”.

Po tym, jak nasi poprzednicy zabrali z OFE połowę pieniędzy, to trochę to straciło sens” – ocenił.

Jak dodał, w tym roku kierunkowa decyzja „powinna być”.

Tak, żeby w 2018 r. coś robić, oczywiście nie od 1 stycznia” – zaznaczył.

We wtorek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podtrzymał plan wdrożenia reformy OFE w 2018 roku.

W lipcu 2016 r. wicepremier Mateusz Morawiecki zaprezentował Program Budowy Kapitału, który jest jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada on przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne – 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE). Natomiast pozostałe 25 proc. – do Funduszu Rezerwy Demograficznej, którym ma zarządzać PFR. Zgodnie z pierwotnym planem przekształcenie OFE miałoby nastąpić od stycznia 2018 roku. Drugi element planowanej reformy to upowszechnienie pracowniczych planów kapitałowych w celu oszczędzania na emeryturę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl