fot. PAP/Sebastian Borowski

We Wrocławiu ruszyła ósma edycja akcji „Paczka dla Lwowiaka”

Spod Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu wyruszyła dziś ciężarówka w ramach akcji „Paczka dla Lwowiaka”. Dary mają wesprzeć potrzebujące rodziny we Lwowie na Ukrainie. Lwów i Wrocław są miastami partnerskimi.

„Chcemy wesprzeć rodziny potrzebujące zarówno materialnie, jak i duchowo, by wiedziały, że – jesteśmy, myślimy, pamiętamy. Akcja z roku na rok zyskuje na popularności. Do tego stopnia, że w drugiej połowie grudnia na Ukrainę odjedzie kolejny transport” – napisano w komunikacie przesłanym przez wrocławski magistrat.

„Centrum Historii Zajezdnia to miejsce, w którym Solidarność się rodziła, ale też w którym solidarność staramy się uprawiać. Te starania wrocławian przeszły w tym roku oczekiwania organizatorów Paczki dla Lwowiaka” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” i Centrum Zajezdnia, Marek Mutor.

Do Lwowa i okolic tego miasta na Ukrainie trafi żywność trwała, artykuły higieniczne, produkty do dezynfekcji, środki czystości, maści przeciwodleżynowe, ale też zabawki, pieluchy czy środki higieniczne dla małych dzieci.

Paczki trafią przede wszystkim do Polaków mieszkających we Lwowie. Dary zostaną przekazane m.in. dzieciom z Domowego Hospicjum przy Katedrze Lwowskiej, podopiecznym Domu Miłosierdzia dla Seniorów w Brzuchowicach i innym potrzebującym.

„Dziękuję wszystkim, którzy rokrocznie angażują się w tę piękną akcję. I wszystkim darczyńcom. Dzięki wam liczba zebranych darów rośnie z roku na rok. Jak mówi Kazimierz Pabisiak, kiedyś zawoził je niewielki bus, a dziś potężna i wypełniona po brzegi ciężarówka” – powiedział prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, który patronuje wydarzeniu.

Paczki pakowała młodzież z VIII LO im. Bolesława Krzywoustego. Radny Jarosław Krauze poinformował, że kolejne ary wciąż są gromadzone, dlatego w drugiej połowie grudnia odjedzie do Lwowa, po raz pierwszy w historii akcji, dodatkowy transport.

„Mamy też uzbieraną pokaźną sumę pieniędzy, około 20 tys. zł. To rekord, a trzeba pamiętać, że darowizny finansowe będą zbierane aż do 20 grudnia” – powiedział Kazimierz Pabisiak, członek Rady Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi, rokrocznie organizującej Paczkę dla Lwowiaka.

Wciąż można dokonać wpłaty: nr konta 49 1020 5242 0000 2902 0118 0504. Fundacja św. Jadwigi, pl. Staszica 4, 50-221 Wrocław.

Przed rokiem, w ramach siódmej edycji akcji, udało się zebrać 18,6 tys. zł. Obok Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi akcję współtworzą Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Centrum Historii Zajezdnia, Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Urząd Miasta Wrocławia, 1. KS Ślęza Wrocław i straż miejska.

PAP

drukuj