fot. PAP/EPA

Szef Rady Europejskiej: Jest porozumienie ws. zawieszenia patentów na produkcję szczepionek przeciwko COVID-19

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił, że udało się wypracować porozumienie ws. zawieszenia patentów na produkcję szczepionek przeciwko COVID-19.

Unijni przywódcy rozmawiali na ten temat podczas nieformalnego szczytu UE w Porto, a także podczas szczytu społecznego. Polskę reprezentował Premier Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1391003535471427586

Szef rządu powiedział, że zdecydowanie opowiada się za uwspólnotowieniem patentów na szczepionki przeciw COVID -19 i wzmocnieniem produkcji.

– Każdy miesiąc zwłoki bądź przyspieszenia w produkcji szczepionek dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców UE to miesiąc szybciej do całkowitego pozbycia się epidemii. Jednocześnie wiemy, że wraz z rozwojem mocy produkcyjnych będziemy mogli szybciej dostarczyć szczepionki do innych krajów świata. To pierwszy, gorąco dyskutowany temat wczoraj, gdzie były różnice zdań, gdzie ja zdecydowanie opowiadałem się za tym, aby doszło do uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w UE w bezpieczny sposób produkowane – powiedział Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1390991249855946760

Wcześniej poparcie dla odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw COVID-19 wyraził prezydent USA Joe Biden. Propozycję w tej sprawie wysunęły Indie i RPA.

RIRM

drukuj