fot. pixabay.com

Częściowe poluzowanie restrykcji covidowych. Zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, otwarte restauracyjne ogródki

Od dziś nie musimy już zakładać maseczek na świeżym powietrzu. W ramach luzowania covidowych obostrzeń możemy ponadto m.in. zjeść posiłek w restauracyjnym ogródku lub obejrzeć film w plenerowym kinie.

Od dziś zniesiony zostaje obowiązek zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu. Maseczki wciąż musimy jednak zakładać w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, sklepie czy kościele.

W ramach otwierania gospodarki możliwe jest prowadzenie gastronomii na świeżym powietrzu. Warunkiem jest zachowanie dystansu między stolikami.

Od dziś możemy również pójść do kina czy teatru w plenerze, przy czym obłożenie nie może przekroczyć 50 proc.

Ponadto więcej osób może korzystać z transportu zbiorowego. O tym, jak wygląda to w PKP Intercity, mówiła Katarzyna Grzduk, rzecznik przewoźnika.

– Od 15 maja w pociągach PKP Intercity zajęte będą mogły być wszystkie miejsca siedzące, do leżenia i sypialne. Zakup biletów na połączenia z limitem zajętości 100 proc. miejsc będzie możliwy od dzisiaj. We wszystkich kategoriach pociągów PKP Intercity nadal będzie obowiązkowa rezerwacja miejsc. Wszystko po to, aby kontrolować poziom zajętości miejsc na każdym odcinku podróży, zapewniając bezpieczeństwo przejazdu i nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości 100 proc. miejsc w pociągu – mówiła Katarzyna Grzduk.

Na obecnym etapie luzowania obostrzeń znika też zakaz udziału publiczności w wydarzeniach sportowych na świeżym powietrzu. W obiektach sportowych  może być 25 proc. publiczności. Poza nimi limit wynosi 150 osób.

Karolina Stasiak/RIRM

drukuj