Szef polskiego MSZ spotkał się z sekretarzem generalnym OBWE

Podczas piątkowej rozmowy w Warszawie z sekretarzem generalnym OBWE Thomasem Gremingerem, szef MSZ Jacek Czaputowicz podkreślił znaczenie Organizacji ws. uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego; zaznaczył silne wsparcie dla misji monitorującej na Ukrainie – podało MSZ.

Resort spraw zagranicznych w komunikacie przesłanym PAP przekazał, że Greminger przebywa w Warszawie w związku ze Spotkaniem Przeglądowym Wymiaru Ludzkiego OBWE (HDIM).

W piątkowym spotkaniu szefa polskiej dyplomacji z sekretarzem generalnym OBWE uczestniczyła również dyrektor warszawskiego Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) Ingibjoerg Solrun Gisladottir.

Według MSZ rozmowa dotyczyła „kwestii kluczowych dla OBWE, przede wszystkim agresji rosyjskiej przeciw Ukrainie”.

„Minister Czaputowicz podkreślił znaczenie wysiłków OBWE dla uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, zaznaczając silne wsparcie Polski dla działań Specjalnej Misji Monitorującej na Ukrainie (SMM), w której uczestniczy 40 polskich obserwatorów. Wyraził zaniepokojenie sytuacją bezpieczeństwa w Donbasie, która pozostaje niestabilna w związku z ciągłym wsparciem udzielanym przez Rosję dla tzw. separatystów” – podkreślono w komunikacie.

Jacek Czaputowicz na spotkaniu poinformował także o inicjatywach podejmowanych przez Polskę na rzecz wspierania Ukrainy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Podczas spotkania odniesiono się także do roli OBWE we wspieraniu procesu reform w krajach Partnerstwa Wschodniego i Azji Środkowej. Szef MSZ podkreślił znaczenie aktywności OBWE na obszarze Bałkanów Zachodnich i „zapewnienia synergii wysiłków” na rzecz integracji państw regionu z UE.

Według komunikatu minister Czaputowicz potwierdził znaczenie, jakie Polska, jako państwo goszczące jedną z najważniejszych instytucji Organizacji, czyli Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), przywiązuje do „wymiaru ludzkiego” OBWE.

Spotkanie posłużyło także wymianie opinii przed Radą Ministerialną OBWE, która odbędzie się w Mediolanie w dniach 6-7 grudnia bieżącego roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl