Szef NATO: Atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji – ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla „Welt am Sonntag”. Jako coraz większe zagrożenie wskazał modernizację rosyjskiego arsenału atomowego.

Dokonana z użyciem broni chemicznej próba otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki na terytorium Wielkiej Brytanii łamie zapisy międzynarodowych porozumień, ale „przede wszystkim potwierdza (…), że Rosja staje się coraz bardziej nieobliczalna i agresywna” – ocenił Jens Stoltenberg.

Wskazał jako przykład nielegalną aneksję Krymu, destabilizację wschodniej Ukrainy, stacjonowanie rosyjskich wojsk na obszarach formalnie należących do Gruzji i Mołdawii, liczne cybertaki i kampanie dezinformacyjne. Zaznaczył jednak, że przed Sojuszem rysują się już „kolejne zagrożenia, takie jak: modernizacja rosyjskich sił zbrojnych i rosyjskiej broni nuklearnej”.

NATO dąży do świata bez broni atomowej i popiera kontrolowanie arsenałów jądrowych, a wszelkie ich użycie uważa za bardzo nieprawdopodobne. Obawia się jednak, że – jak mówił Jens Stoltenberg – „Moskwa inaczej zapatruje się na możliwe zastosowanie broni atomowej”.

„W swojej doktrynie (strona rosyjska – przyp.) jasno wskazała, że jest gotowa użyć broni atomowej w regionalnym konflikcie, co nazywa <<eskalacją przez deeskalację>>. My dostrzegamy zagrożenie, że rząd rosyjski może stopniowo odchodzić od stosowania broni konwencjonalnej na rzecz broni jądrowej, zarówno w doktrynie wojskowej, jak i podczas manewrów i przy rozwijaniu potencjału zbrojnego” – wskazał Jens Stoltenberg.

Jako NATO musimy znaleźć na to odpowiedź – powiedział szef Sojuszu.

„Musimy nadal poprawiać gotowość bojową i zdolności. (…) Rosja nie powinna się łudzić – jesteśmy zawsze gotowi do reakcji na zbrojny atak na jednego z sojuszników. Chcemy wiarygodnie odstraszać. Nie chcemy wojny, naszym celem jest deeskalacja” – dodał.

Na pytanie, czy po ataku na Siergieja Skripala odbędą się w NATO konsultacje w związku z możliwym zagrożeniem integralności terytorium Wielkiej Brytanii, Jens Stoltenberg odparł, że rząd w Londynie dotychczas o to nie poprosił.

„Musimy reagować w odpowiedni sposób. Przekazaliśmy Moskwie silny sygnał jedności, to bardzo ważne” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj