By European People's Party - EPP Congress Warsaw, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12568308

Szef MSZ wyraził zaniepokojenie sytuacją zdrowotną Micheila Saakaszwilego

Szef MSZ Zbigniew Rau wyraził zaniepokojenie sytuacją zdrowotną b. prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Liczę, iż otrzyma on dostęp do najlepszej możliwej opieki medycznej, a gdy jego kondycja się poprawi, będzie mógł spotkać się z przedstawicielami społeczności międzynarodowej – podkreślił.

 

„Wyrażam zaniepokojenie sytuacją zdrowotną byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Liczę na to, że otrzyma on dostęp do najlepszej możliwej opieki medycznej, a gdy jego kondycja się poprawi, zostanie mu zapewniona możliwość spotkania z dyplomatami i przedstawicielami społeczności międzynarodowej – napisał Zbigniew Rau w piątek na Twitterze.

Micheil Saakaszwili przebywa w więziennym szpitalu w stolicy Gruzji Tbilisi od 8 listopada. Odmówił jednak leczenia, utrzymując, że został tam przewieziony podstępem. Według byłego prezydenta ma to na celu jego „fizyczne zniszczenie na polecenie Putina”.

W piątek do godnego traktowania Micheila Saakaszwilego wezwał także amerykański Departament Stanu.

„Wzywamy rząd Gruzji do traktowania Saakaszwilego sprawiedliwie i z godnością” – zaapelował w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Usilnie wzywamy również rząd Gruzji do zapewnienia, że Saakaszwili będzie mógł uczestniczyć we wszystkich rozprawach sądowych, dotyczących jego toczących się spraw karnych” – podkreślił.

Waszyngton wezwał także władze w Tbilisi do „uwzględnienia zaleceń” grupy lekarzy Saakaszwilego „w sprawie odpowiedniego leczenia”.

1 października Micheil Saakaszwili wrócił do Gruzji, by – jak mówił – zmobilizować swoich zwolenników do udziału w wyborach samorządowych. Tego samego dnia został zatrzymany i osadzony w więzieniu, a władze zapowiedziały, że nie może on liczyć ani na ułaskawienie, ani na ekstradycję na Ukrainę.

Polityk wrócił do Gruzji pomimo ciążących na nim prawomocnych wyroków więzienia. Prezydent Gruzji w latach 2004-2007 i 2008-2013 został skazany za nadużycia władzy w czasie pełnienia urzędu. On sam uważa, że sprawy karne wobec niego, wszczęte po dojściu do władzy oponentów z partii Gruzińskie Marzenie, są motywowane politycznie.

Po zatrzymaniu Micheil Saakaszwili rozpoczął głodówkę protestacyjną w więzieniu w Rustawi; uważa się za więźnia politycznego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl