fot. PAP/Marcin Obara

Szef MSZ weźmie udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw Bukaresztańskiej Dziewiątki

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz weźmie dzisiaj udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. W Wilnie spotkają się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii i Rumunii.

Celem rozmów ma być podkreślenie jedności państw wobec najpoważniejszych wyzwań bezpieczeństwa, związanych z naszym położeniem wzdłuż wschodniej flanki NATO.

Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony poseł Michał Jach zaznaczył, że Polska jest aktywna na takich forach, bo pozwalają one solidarnie reagować na różne wyzwania, między innymi w dziedzinie bezpieczeństwa.

– Podczas takich spotkań okazuje się często, że państwa mają różne cele i zadania, ale gdy wspólnie siądziemy przy stole, okazuje się, że możemy razem zwiększyć możliwość rozwiązywania problemów, a bezpieczeństwo w naszym regionie jest kluczowe. Polska jest w tej grupie B9 bardzo aktywna. Nasi sojusznicy z grupy podkreślają, że Polska jako największe państwo w tej grupie powinna odgrywać jeszcze większą rolę w regionie i sami zachęcają, by zaczęła odgrywać jeszcze większą rolę w grupie – wskazał.

Bukaresztańska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służąca zacieśnianiu współpracy państw wschodniej flanki NATO w dziedzinie bezpieczeństwa. Ostatnie spotkanie w tym formacie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych odbyło się w 2017 roku w Warszawie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl