fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef MSZ: W interesie Polski jest wzrost autorytetu ONZ i rozwój stosunków międzynarodowych

W interesie Polski jest wzrost autorytetu Organizacji Narodów Zjednoczonych i rozwój stosunków międzynarodowych w oparciu o zasady Karty Narodów Zjednoczonych – powiedział w piątek szef MSZ Zbigniew Rau. Rola ONZ jest niekwestionowana i nie ma dla tej organizacji realnej alternatywy – podkreślił.

W sobotę przypada 75. rocznica powstania ONZ obchodzona pod hasłem „Teraz i po 2020. Razem budujmy naszą przyszłość”. 24 października 1945 roku weszła w życie Karta Narodów Zjednoczonych.

Z tej okazji Stowarzyszenie Narodów Zjednoczonych w Polsce i MSZ zorganizowały panel dyskusyjny, w którym wziął udział m.in. szef resortu spraw zagranicznych.

Zbigniew Rau podkreślił, że „ONZ został powołany po tragicznych doświadczeniach, aby uniknąć kolejnego globalnego konfliktu”.

„ONZ realizuje cele zrównoważonego rozwoju, działa na rzecz międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz chroni i promuje prawa człowieka. W każdym z tych filarów Polska realizuje przedsięwzięcia konkretne i wymierne” – podkreślił szef MSZ.

Mówił m.in. o członkostwie Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, powrocie polskich żołnierzy do pełnienia misji pokojowych ONZ oraz zaangażowaniu Polski w ochronę i promocję praw człowieka.

„Obecnie jako członek Rady Praw Człowieka działamy na rzecz ochrony praw grup najsłabszych – dzieci i osób z niepełnosprawnościami. Bronimy wolność religii i przekonań. Stajemy w obronie praw obywatelskich na Białorusi i na Krymie” – powiedział Rau.

Szef MSZ ocenił także, że „pandemia COVID-19 uzmysłowiła nam, że skala i złożoność globalnych problemów wymagają zjednoczenia społeczności międzynarodowej i skoordynowanych działań”.

„Wierzymy, że przy zaangażowaniu ONZ wypracujemy adekwatne rozwiązania dostępne dla wszystkich, niezależnie od krajów pochodzenia, przekonań i poziomu zamożności” – stwierdził.

Zdaniem Raua „w interesie Polski jest utrzymanie i wzrost autorytetu ONZ i rozwój stosunków międzynarodowych w oparciu o zasady Karty Narodów Zjednoczonych”.

„Rola ONZ jest niekwestionowana i nie ma dla tej organizacji realnej alternatywy” – podkreślił.

Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała w wyniku wejścia w życie podpisanej 26 czerwca 1945 r. w San Francisco Karty Narodów Zjednoczonych, jako następczyni Ligi Narodów. Jej głównym celem jest zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, rozwój współpracy między narodami oraz popieranie przestrzegania praw człowieka.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl