fot. PAP/EPA

Szef MSWiA o zamieszkach w Hamburgu: To Europa drugiej prędkości

Polska jest krajem gościnnymi i bezpiecznym, prezydent USA Donald Trump był witany bardzo serdecznie, a to, co się dzieje w Hamburgu – zamieszki, bojówki, płonące samochody – to jest Europa drugiej prędkości – ocenił w piątek szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

W Hamburgu trwają starcia policji z demonstrantami chcącymi przedostać się w pobliże miejsca obrad szczytu G20. Liczba rannych policjantów wzrosła do 160.

„De facto mamy Europę dwóch prędkości. Ta prędkość została pokazana w Polsce. Polska jest krajem gościnnymi i bezpiecznym. Prezydent Stanów Zjednoczonych był witany bardzo serdecznie. A to, co się dzieje w Niemczech w Hamburgu – zamieszki, bojówki, płonące samochody – to jest ta Europa drugiej prędkości” – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji na antenie PR24, pytany o zajścia w Niemczech.

Zdaniem szefa MSWiA, Polska odróżnia się pod tym względem od krajów Europy Zachodniej. Jak dodał, w Niemczech dochodzi do zamachów terrorystycznych, we Francji obowiązuje stan wyjątkowy, a po Brukseli chodzą żołnierze z długą bronią.

„Polska jest oazą bezpieczeństwa” – powiedział Błaszczak.

W wielu punktach Hamburga doszło do blokad ulic. Grupy antyglobalistów siadały i kładły się na nawierzchni, paraliżując ruch drogowy. W okolicy Centrum Targowego protestujący ustawili betonowe zapory. Policja użyła armatek wodnych. W mieście podpalane są samochody, opony i kosze na śmieci. Nad miastem unoszą się kłęby czarnego dymu. Straż pożarna wzywana była do południa do ponad 150 pożarów.

PAP/RIRM

drukuj