fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. M. Błaszczak: Dziedzictwo ułanów pomaga Polakom budować tożsamość narodową

Dziedzictwo Ułanów Jazłowieckich pomaga Polakom budować tożsamość narodową – powiedział w niedzielę Mariusz Błaszczak. Szef MON uczestniczył w uroczystościach upamiętniających żołnierzy 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w Górkach Kampinoskich (Mazowieckie).

Ułani Jazłowieccy podczas wojny obronnej 1939 r. stoczyli na terenie Puszczy Kampinoskiej walki z okrążającymi Warszawę wojskami niemieckimi.

Byli dzielni, wytrwali i ofiarni i dopięli swego. To jest wzór do naśladowania dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego” – powiedział minister Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że ułani służyli w „wyjątkowej” jednostce Wojska Polskiego, wyróżnionej Orderem Virtuti Militari za walki w latach 1918-20, oraz za „niezwykłe męstwo” w 1939 roku”.

Po udziale w sławnej Bitwie nad Bzurą, 17 września, w czterogodzinnej, okupionej dużymi stratami, ciężkiej walce Ułani Jazłowieccy pokonali nieprzyjacielskie jednostki, by dwa dni później przeprowadzić śmiałą szarżę pod Wólką Węglową, która umożliwiła części Armii Poznań znaczące wzmocnienie szeregów obrońców Warszawy” – przypomniał Mariusz Błaszczak.

Minister obrony podkreślił, że dziedzictwo ułanów, wyrażające się siłą charakteru, pomaga Polakom budować – na podstawie tradycji, historii i wiary – „naszą tożsamość narodową”.

Nie ulega dla mnie żadnym wątpliwościom, że łączy nas jedno – miłość ojczyzny. Polska nas łączy. Jesteśmy razem dlatego, że mamy wspólną tradycję, historię i język. Ziemia nas łączy i wiara, a także ułani z 14. Pułku i Matka Boska Jazłowiecka – ich patronka” – mówił szef MON.

Minister podziękował lokalnej społeczności oraz władzom samorządowym za pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat.

Duch jest silny w tej społeczności, a to jest istotne dla bezpieczeństwa Ojczyzny” – mówił Mariusz Błaszczak.

W trakcie uroczystości odczytano apel pamięci, oraz złożono kwiaty pod Pomnikiem Poległych Ułanów Jazłowieckich.

PAP/RIRM

drukuj