Szef MON ogłosił program „Ławka Niepodległości”

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił dziś program „Ławka Niepodległości”. Jego głównym celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W myśl programu na terenie całej Polski zostaną wybudowane pomniki w formie multimedialnych ławek pomnikowych, które będą upamiętniać tradycję i sławę oręża polskiego.

Na każdej z takich ławek będzie można odsłuchać m.in. fragment Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – mówił szef MON Mariusz Błaszczak.

– W tym przekazie zasadniczym będą nawiązania bezpośrednie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie m.in. „Marsz Pierwszej Brygady”, treść deklaracji marszałka Józefa Piłsudskiego dotyczącej notyfikacji państwowości polskiej z 18 listopada 1918 roku. Będą także treści, które mają charakter regionalny. W Gdańsku będziemy mogli usłyszeć informacje na temat Armii Hallera, w Poznaniu o Powstaniu Wielkopolskim, a na Śląsku będą informacje na temat powstań śląskich – mówił Mariusz Błaszczak.

Szef MON zapowiedział, że program będzie realizowany we współpracy z samorządami. Każde przedsięwzięcie ma być dofinansowywane w wysokości 80 proc. przez budżet państwa. Resztę sfinansują samorządy.

Resort obrony ogłosił też konkurs na projekt ławki upamiętniającej setną rocznicę odzyskania niepodległości. Na prace konkursowe MON czeka do 22 maja 2018 r. Regulamin konkursu będzie dostępny na stronie internetowej resortu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl