fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Szef MON odwiedził polskich żołnierzy stacjonujących w Bośni

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził polskich żołnierzy służących w ramach unijnej misji pokojowej EUFOR ALTHEA w Bośni i Hercegowinie. W Sarajewie spotkał się też z szefem sztabu tej misji gen. Gaborem Horvathem.

EUFOR ALTHEA to misja, którem celem jest szkolenie i budowa zdolności wojskowych bośniacko-hercegowińskich sił zbrojnych, a także monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa w tym kraju.

Polski Kontyngent Wojskowy liczy w ramach tej misji 39 żołnierzy. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej odwiedził ich dziś w związku ze zbliżającym się Świętem Wojska Polskiego. W przemówieniu transmitowanym w TVP Mariusz Błaszczak mówił, że są wizytówką Polski i dzięki nim jest ona postrzegana jako kraj potrafiący pomóc innym. Minister wręczył im medale za wzorową służbę poza krajem.

– Dziękuję wam za służbę. Dziękuję wam za obecność. Pan pułkownik mówił o tych 26. Latach, jakie minęły, od kiedy Wojsko Polskie tu, w Bośni i Hercegowinie jest obecne. Jesteście ambasadorami Polski poza granicami naszego kraju, jesteście wizytówką Polski. Rozmawialiśmy przed chwilą z dowództwem kontyngentu misji unii europejskiej w Bośni i Hercegowinie. Usłyszałem jak najlepsze oceny waszej Służby, waszego zaangażowania, waszego profesjonalizmu – powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef MON ma dziś w planie również wizytę w Kosowie. W Prisztinie spotka się z dowódcą natowskiej misji KFOR gen. Salvatorem Cuoci, polskimi żołnierzami w niej służącymi i policjantami z unijnej misji EULEX.

Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Kosowie realizuje misję o charakterze stabilizacyjnym. Liczy 248 żołnierzy.

Policyjna misja EULEX wspiera z kolei tamtejsze organy odpowiedzialne za zapewnienie przestrzegania prawa, bezpieczeństwa i porządku publicznego.

RIRM

drukuj