fot. PAP/Paweł Supernak

Szef MON oddał hołd pomordowanym i więźniom Fortu III w Pomiechówku

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oddał hołd pomordowanym i więźniom Fortu III w Pomiechówku. Podczas uroczystego apelu upamiętniono 75. rocznicę egzekucji w Forcie.

Naszym moralnym obowiązkiem jest zachować pamięć o poległych, dlatego podjąłem decyzje, że teren Fortu będzie miejscem pamięci – powiedział szef MON. Minister przypomniał, że oprócz ekshumacji bezpośrednio po II wojnie światowej, odbyły się dwie kolejne podczas, których odnaleziono szczątki najpierw 57, a potem 46 kolejnych osób. Dodał, że IPN będzie nadal prowadził prace na terenie Fortu.

– Podjąłem decyzje o zmianie charakteru tego miejsca. To miejsce będzie miejscem pamięci. W każdą pierwszą sobotę miesiąca (począwszy od września) będzie otwarte dla wszystkich, szczególnie dla rodzin pomordowanych tak, żeby każdy mógł przyjść i pomodlić się za tych, którzy zostali zamordowani. Miejsce to będzie miejscem pamięci również dlatego, że będą prowadzone prace ekshumacyjne przez IPN. Fortu III w Pomiechówku nabierze charakteru miejsca poświęconego ofiarom totalitaryzmu niemieckiego – wskazał minister.

Fort III w Pomiechówku jest miejscem kaźni kilku tysięcy Polaków i Żydów z terenu północnego Mazowsza. 75 lat temu – 30 lipca 1944 roku blisko 300 żołnierzy niepodległościowego podziemia zostało zabitych przez Niemców. Była to największa jednorazowa egzekucja na terenie obozu w Forcie III Pomiechówek.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl