fot. PAP/EPA

Szef Komitetu Wojskowego UE z wizytą w Polsce

Przewodniczący Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej, gen. Claudio Graziano, przebywa z dwudniową wizytą w Polsce na zaproszenie szefa Sztabu Generalnego WP, gen. Rajmunda Andrzejczaka – poinformował Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Główne tematy rozmów gen. Claudio Graziano to Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony, zaangażowanie wojskowe w misje i operacje międzynarodowe, w tym udział Polski w unijnych misjach, oraz postrzeganie zagrożeń dla europejskiego i globalnego bezpieczeństwa.

Wizytę w Polsce szef KW UE rozpoczął od rozmów sztabowych; na Akademii Sztuki Wojennej wygłosił wykład o perspektywach unijnej obronności, spotkał się także z ministrem obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. Generał złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

W piątek w programie jego wizyty są rozmowy z szefem BBN, Pawłem Solochem, i ministrem ds. Unii Europejskiej w KPRM, Konradem Szymańskim.

Komitet Wojskowy Unii Europejskiej – powołany przez Radę UE w 2001 r. – jest najwyższym organem wojskowym Rady. W jego skład wchodzą szefowie obrony – zazwyczaj szefowie sztabów generalnych – państw członkowskich, które mają też swoich stałych przedstawicieli.

PAP

drukuj