fot. gov.pl

Szef dyplomacji Węgier: Aby wstąpić do NATO, Ukraina powinna dokonać poważnych zmian

Ukraina powinna dokonać istotnych zmian, jeśli poważnie myśli o przystąpieniu do NATO – oświadczył szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla agencji TASS.

„Ukraińcy muszą przeprowadzić szereg istotnych zmian, jeśli poważnie myślą o integracji euroatlantyckiej. Jedną z takich sfer wymienię konkretnie: jest to poszanowanie praw mniejszości narodowych, bo Ukraina ma tu dużo braków” – oświadczył.

Peter Szijjarto podkreślił, że władze jego kraju są niezadowolone z sytuacji w sferze praw mniejszości węgierskiej na Ukrainie.

Ocenił m.in., że są naruszane prawa członków mniejszości węgierskiej do edukacji w macierzystym języku, do używania tego języka w administracji, w kulturze i religii.

„Ustawa, która zabrania osobom o podwójnym obywatelstwie zajmowania funkcji publicznych, jest antydemokratyczna” – powiedział.

„Rozumiemy, z jakimi wyzwaniami zderza się Ukraina, jej walkę o suwerenność i integralność terytorialną, ale nigdy nie zgodzimy się na takie podejście do mniejszości narodowych” – zaznaczył minister.

Węgry od jesieni 2017 roku blokują spotkania NATO-Ukraina na wysokim szczeblu w związku z ustawą oświatową na Ukrainie. Budapeszt twierdzi, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Takie same zarzuty Węgry wysuwają wobec ukraińskiej ustawy o języku.

W obwodzie zakarpackim Ukrainy mieszka około 150-tysięczna mniejszość węgierska.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl