Korpus NATO coraz większy

Wielonarodowy Korpus NATO przygotowuje się do podniesienia gotowości bojowej.

Dzięki przystąpieniu do Korpusu nowych państw: Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Holandii oraz Hiszpanii, dwukrotnie wzrośnie w tym roku liczba personelu stacjonującego w Koszarach Bałtyckich w Szczecinie – informują media.

Kolejnym zadaniem, jakie stanie przed żołnierzami już w listopadzie, jest uczestnictwo w największych w historii NATO manewrach wojskowych.

Poseł Michał Jach, z Sejmowej Komisji Obrony Narodowej mówi, że jest to krok w bardzo dobrym kierunku, niemniej rząd Polski powinien mocno zabiegać o to, aby instalacje i Koszary wojsk natowskich były umieszczone w Polsce na stałe.

– To by dało jednoznaczny sygnał Rosji, ze nie tylko doraźne działania, jak te intensywne manewry wojskowe, a także rotacyjna obecność wojsk sojuszniczych w Polsce, że NATO bardzo poważnie traktuje swoją obecność w Polsce, na tej najbardziej wysuniętej na wschód granicy i kluczowej z punktu widzenia bezpieczeństwa wschodniej granicy NATO – powiedział poseł Michał Jach.

Korpus Północno-Atlantycki w Szczecinie do końca 2018 roku ma być gotowy do dowodzenia połączonymi jednostkami powietrznymi i morskimi.

RIRM

drukuj