fot. PAP/EPA

Szczyt Rosja-Chiny

Prezydenci Rosji i Chin rozmawiali o przyszłej współpracy i wspólnym bronieniu interesów w obliczu polityki państw zachodnich. Władimir Putin zadeklarował, że przyjedzie w lutym 2022 roku do Pekinu na otwarcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Drogi przyjacielu, cieszę się, że mogę Pana widzieć – tak Władimir Putin przywitał Xi Jinpinga, prezydenta Chin. Obaj przywódcy rozmawiali trzydziesty siódmy raz od 2013 roku. Tematem spotkania był m.in. zawarty 20 lat temu traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaźni i współpracy.

– Traktat przedłuża się o kolejne pięć lat. Konsekwentna realizacja dokumentu, który odzwierciedla historyczne tradycje przyjaźni i wzajemnego zrozumienia między narodem rosyjskim i chińskim, pozwoliła nam przenieść nasze relacje na kolejny przełomowy poziom – ocenia Władimir Putin, prezydent Rosji.

Owocem zacieśnienia współpracy rosyjsko-chińskiej jest tegoroczny, rekordowy wynik wymiany handlowej – mówi chiński wiceminister spraw zagranicznych.

– Ten rok to także żniwa dla pragmatycznej współpracy między Chinami a Rosją. Obaj przywódcy rozmawiali o nowym rekordzie handlu dwustronnego. W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2021 r. jego wielkość przekroczyła 130 mld dolarów – tłumaczy Le Yucheng, wiceminister spraw zagranicznych Chin.

Chiny i Rosja wspierają się wzajemnie również w walce z pandemią COVID-19 i w kwestiach energetycznych.

– Chiny i Rosja mają szeroką współpracę w dziedzinie energetyki, obejmującą ropę, gaz ziemny, węgiel, energię elektryczną i energię jądrową. W tym roku Rosja znacznie zwiększyła dostawy energii do Chin, bardzo nam pomagając w zapewnieniu dostaw energii w okresie zimowym – podkreśla wiceminister spraw zagranicznych Chin.

Władimir Putin i Xi Jinping rozmawiali o polityce państw zachodnich. Przywódcy deklarowali wspólne bronienie interesów. Rosja oczekiwała wsparcia Chin w obliczu „agresywnej polityki NATO”, której Moskwa dopatruje się we wspieraniu proeuropejskiej Ukrainy. Podobnej deklaracji ze strony Władimira Putina Chińczycy oczekiwali w sporze z Tajwanem. Takie stanowiska to standard w tych rozmowach – wskazuje dr hab. Michał Lubina.

– To jest pewna stała, jeśli chodzi o relacje rosyjsko-chińskie, że się wspierają w tych drugorzędnych dla siebie relacjach. Ukraina jest drugorzędna dla Chin, a Tajwan jest drugorzędny dla Rosji. W efekcie kosztuje ich niewiele poparcie swojego strategicznego partnera – wyjaśnia dr hab. Michał Lubina.

Tematem rozmów był też ostatni szczyt demokratyczny zorganizowany przez Joe Bidena. Niezaproszeni Władimir Putin i Xi Jinping oceniają to jako budowanie koalicji przeciwko Rosji i Chinom. Dlatego pojawiła się propozycja przywódców obu państw, aby zwołać obrady Wielkiej Piątki: USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji, co będzie okazją do skrytykowania Joe Bidena. Stosunki na linii Moskwa-Waszyngton pozostają napięte, mimo złagodzenia sankcji na rosyjsko-niemiecki gazociąg Nord Stream 2.

– To jest za mało. Rosja licytuje o wiele wyżej i za tak niską cenę nie chce rezygnować ze strategicznej współpracy z Chinami. Jeżeli już, to za cenę o stokroć wyższą – podkreśla prof. Mieczysław Ryba.

Do kolejnego spotkania przywódców Chin i Rosji dojdzie w lutym 2022 roku w Pekinie.

– Przeprowadzimy rozmowy, a następnie weźmiemy udział w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Jestem wdzięczny za zaproszenie – zaznacza prezydent Rosji.

Waszyngton ogłosił, że na Igrzyska w Pekinie nie pojadą amerykańscy urzędnicy i dyplomaci. Jest to odpowiedź na ludobójstwa, do których cały czas dochodzi w chińskim regionie Sinciang. Do dyplomatycznego bojkotu Igrzysk włączyły się także Wielka Brytania, Kanada i Australia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl