Szczecin: Wandale zniszczyli ponad 100 płyt nagrobnych z XIX w.

W szczecińskim lapidarium przy ul. Ostrowskiej wandale uszkodzili w ostatnich dniach ponad 100 niemieckich płyt nagrobnych z XIX wieku. Jak poinformował dziś rzecznik Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie, dotąd nie ustalono sprawców zniszczenia.

Po raz trzeci wandale zdemolowali nagrobki w parku przy ulicy Ostrowskiej w dzielnicy Żelechowo; dwa miesiące temu zniszczyli 30 płyt nagrobnych, a kolejne 100 w ubiegłym tygodniu” – powiedział rzecznik Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie Andrzej Kus.

Jak wyjaśnił, sprawcy poprzewracali, połamali i powyrywali z fundamentami niemieckie nagrobki pochodzące z XIX w.

Andrzej Kus zaznaczył, że o aktach wandalizmu została poinformowana szczecińska policja. Do tej pory nie udało się znaleźć sprawców zniszczenia. Zakład Usług Komunalnych czeka na wycenę szkód.

Rzecznik dodał, że lapidarium przy ulicy Ostrowskiej leży na terenie cmentarza, który powstał w XIX w. i funkcjonował do 1939 r. Jesienią ub.r. lapidarium zostało otworzone po gruntowej przebudowie parku. Podczas prac m.in. odnowiono zabytkowe pomniki, ustawiono ławki oraz zamontowano 300 nagrobków. Jak informuje Zakład Usług Komunalnych, koszt stworzenia lapidarium wyniósł blisko 600 tys. zł.

PAP/RIRM

drukuj