Sytuacja w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy zaostrza się

Trwa operacja antyterrorystyczna przeciwko prorosyjskim separatystom. Wrócili oni do punktu kontrolnego na północ od Słowiańska (punkt wcześniej odbili Ukraińscy żołnierze, a następnie opuścili go). Separatyści przystąpili do umacniania go workami z piaskiem.

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że jeśli Kijów rzeczywiście zaczął używać sił zbrojnych w Słowiańsku, to jest to niewątpliwie bardzo poważne przestępstwo.

Operacja przeciwko narodowi Ukrainy będzie mieć konsekwencje dla tych ludzi w Kijowie, którzy podejmują takie decyzje, w tym w kontekście stosunków między Moskwą a Kijowem – powiedział Putin.

Prof. Andrzej Zybertowicz, były doradca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. bezpieczeństwa nie wyklucza, że zbliża się moment krytyczny. Jak tłumaczy, nie dlatego, że Putin pozwala sobie na takie wypowiedzi, a ze względu na okoliczności, które powodują, iż te wypowiedzi nie spotykają się z reakcjami zachodu.

– O wiele ważniejsze od tych słów Putina jest wypowiedź szefa kontrolowanego przez rząd Austrii koncernu paliwowego OVM. Po rozmowach z szefem rosyjskiego Gazpromu ogłosił on, że wzmacnia partnerstwo z Gazpromem. Gdy przedstawiciel kontrolowanego przez ważne państwo UE – przez rząd Austrii – koncernu paliwowego wygłasza wypowiedzi w takim klimacie, jak czyniono to przed sytuacją ukraińską, to może wskazywać na to, że elity gospodarcze a dokładniej część elit gospodarczych państw Zachodu, pozwala Putinowi na jeszcze dalej posuniętą agresję w stosunku do Ukrainy – ocenia prof. Andrzej Zybertowicz.

Szef Rosyjskiej dyplomacji mówił wczoraj wprost o możliwości rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Siergiej Ławrow stwierdził, że Rosja zaatakuje Ukrainę tak jak Gruzję, jeśli zagrożone będą jej  interesy.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl